জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

স্বাধীনতা সংগ্ৰামী ‘চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদ’ৰ জীৱন কাহিনী

দেশৰ স্বাধীনতাত অমূল্য অৱদান আগবঢ়োৱা আৰু ইয়াৰ বাবে প্ৰাণ আহুতি দিয়া বিপ্লৱী চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদৰ জন্ম হৈছিল ১১৬ বছৰ আগতে আজিৰ দিনটোতে। ১৯০৬ চনৰ ২৩ জুলাইত ভানৱাৰা গাঁৱত আজাদৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক আছিল পণ্ডিত সীতাৰাম তিৱাৰী আৰু তেওঁৰ মাতৃ আছিল জাগৰণী দেৱী।  শৈশৱতে ভিল শিশুসকলৰ সৈতে তেওঁৰ বন্ধুত্বৰ বাবে তেওঁ ধনু আৰু তীৰ চলাবলৈ শিকিছিল। পিছত ব্ৰিটিছৰ দ্বাৰা দেশবাসীৰ ওপৰত বৰ্ধিত অত্যাচাৰে আজাদৰ মনক এক সশস্ত্ৰ বিপ্লৱলৈ পৰিণত কৰিছিল। সেই সময়ত, বানাৰস বিপ্লৱীসকলৰ দুৰ্গ আছিল। আজাদে মন্থনাথ গুপ্তা আৰু প্ৰণৱেশ চেটাৰ্জীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল আৰু বিপ্লৱী দলত যোগদান কৰিছিল। এই দলটো হিন্দুস্তান প্ৰজাতন্ত্ৰ সংঘ নামেৰে জনাজাত আছিল।

চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদ

চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ এজন অত্যন্ত জনপ্ৰিয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আছিল। তেওঁ পণ্ডিত ৰাম প্ৰসাদ বিছমিল আৰু চৰ্দাৰ ভগত সিঙৰ ঘনিষ্ঠ আছিল। ১৯২২ চনত আজাদ হিন্দুস্তান ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচনৰ এজন সক্ৰিয় সদস্য হয়। এই প্ৰতিষ্ঠানটোৰ জৰিয়তে তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯২৫ চনৰ ৯ আগষ্টত ৰাম প্ৰসাদ বিছমিলৰ নেতৃত্বত কাকোৰী কান্দ সম্পন্ন কৰিছিল আৰু পলাই গৈছিল। ১৯২৭ চনত বিছমিলৰ সৈতে চাৰিজন বিশিষ্ট সহকৰ্মীৰ বলিদানৰ পিছত, তেওঁ উত্তৰ ভাৰতৰ সকলো বিপ্লৱী দলক একত্ৰিত কৰে আৰু হিন্দুস্তান ছ’চিয়েলিষ্ট ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন গঠন কৰে আৰু চণ্ডাৰ্ছক হত্যা কৰি ভগত সিঙৰ সৈতে লাহোৰত লালা লাজপত ৰায়ৰ মৃত্যুৰ প্ৰতিশোধ লয়, আৰু দিল্লীত উপস্থিত হয় আৰু বিধানসভা বোমা আক্ৰমণ কাৰ্যকৰী কৰে।

চন্দ্ৰশেখৰ আজাদে সমগ্ৰ ভাৰতত ঘূৰি ফুৰি বিপ্লৱৰ প্ৰচেষ্টা ত্বৰান্বিত কৰাত নিয়োজিত আছিল। কিন্তু ১৯৩১ চনৰ ২৭ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে এজন ইনফৰ্মাৰে আৰক্ষীক জনাইছিল যে চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ ‘আলফ্ৰেড পাৰ্ক’ত তেওঁৰ এজন সহযোগীৰ সৈতে বহি আছিল।  চন্দ্ৰশেখৰ আজাদে তেওঁৰ সহকৰ্মী সুখদেৱ ৰাজৰ সৈতে বহি আলোচনা কৰি আছিল। ইনফৰ্মাৰৰ তথ্যৰ ভিত্তিত আৰক্ষী অধীক্ষক ‘নাটবাবৰে’ এলাহাবাদৰ আলফ্ৰেড পাৰ্কত আজাদক ঘেৰি ধৰিছিল। “আপুনি কোন” বুলি কোৱাৰ সৈতে নটবাবৰে উত্তৰৰ বাবে অপেক্ষা নকৰাকৈ আজাদক গুলীয়াইছিল। নটবাবৰৰ গুলীচন্দ্ৰশেখৰ আজাদৰ উৰুত আঘাত কৰিছিল। আজাদ এজোপা জামু গছৰ পাছফালে লুকাইছিল আৰু আন এজোপা গছত লুকাই থকা নাটবাবৰলৈ গুলী চলাইছিল। আজাদৰ লক্ষ্য সঠিক আছিল আৰু তেওঁৰ গুলীটো নাটবাবৰৰ মণিবন্ধ(হাতৰ সৰু গাঁঠী)ত আঘাত কৰিছিল। 

বহুসময় ধৰি আজাদে অকলে ভয়ংকৰ ভাৱে যুঁজ দিছিল। তেওঁ ইতিমধ্যে তেওঁৰ সহযোগী সুখদেৱৰাজক আঁতৰাই নিছিল। আৰক্ষীৰ বহুতো গুলীয়ে আজাদৰ শৰীৰত বিন্ধা কৰিছিল, আৰু তেওঁৰ মাউচাৰত মাত্ৰ এটা শেষ গুলী বাকী আছিল। তেওঁ ভাবিছিল যে যদিও মই এই গুলীটো চলাই দিও, তথাপিও জীৱিত অৱস্থাত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱাৰ আশংকা আছে। ইয়াৰ পিছত, আজাদে মাউচাৰৰ টিউবটো মূৰত ৰাখিলে আৰু শেষ গুলীটো নিজৰ ওপৰত নিক্ষেপ কৰিলে। আৰু এই বিপ্লৱী বীৰজন চিৰদিনৰ বাবে অমৰ হৈ পৰিছিল।

#চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদ
#Chandra Shekhar Azad
Gyanodaya Referral Program

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: