জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

সত্যৰ পথত খোজ কঢ়াৰ বাবে বাল গংগাধৰ তিলকে কিয় শাস্তি পাইছিল ?

Bal Gangadhar Tilak

১৮৫৬ চনৰ ২৩ জুলাইত মহাৰাষ্ট্ৰৰ ৰত্নগিৰিৰ চিক্কান নামৰ গাওঁখনত বাল গংগাধৰ তিলকৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাকৰ নাম আছিল গংগাধৰ ৰামচন্দ্ৰ তিলক, যি এজন ভক্ত ব্ৰাহ্মণ আছিল। বল গংগাধৰ তিলকৰ শৈশৱৰ নাম আছিল কেশৱ। জন্মৰ সময়ত, তেওঁৰ মাক অতি দুৰ্বল আছিল। তেওঁলোক দুয়োজন্মৰ দীঘলীয়া সময়ৰ পিছত সুস্থ হৈ উঠিছিল। একেনাম তেওঁৰ ককাকৰ (ৰামচন্দ্ৰ পন্ত) দেউতাকৰ আছিল, সেয়েহে পৰিয়ালৰ সকলোৱে তেওঁক বলৱন্ত বা বাল বুলি মাতিছিল, সেয়েহে তেওঁক বাল গংগাধৰ নাম দিয়া হৈছিল। তেওঁৰ শৈশৱ ৰত্নাগিৰিত অতিবাহিত হৈছিল।

তেওঁ বহুত শক্তিশালী আছিল। গংগাধৰ তিলক জীৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম অনুসৰি, তেওঁক বিদ্যালয়ৰ মেধাৱী শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত গণ্য কৰা হৈছিল। তেওঁ বিএ আৰু আইন পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিছিল আৰু খুব ভাল নম্বৰেৰে উত্তীৰ্ণ হৈছিল। সকলোৱে আশা কৰিছিল যে তিলকে ওকালতি কৰি টকা উপাৰ্জন কৰিব আৰু ৰাজবংশৰ গৌৰৱ বৃদ্ধি কৰিবলৈ গৈ আছে। আধ্যাত্মিকতাৰে ভৰি থকা তিলকে আৰম্ভণিৰে পৰাই মানুহৰ সেৱাৰ প্ৰতিজ্ঞা কৰিছিল। ইয়াত তিলকৰ পৰা শিকক যে শৈশৱৰ পৰা আধ্যাত্মিক জ্ঞান লোৱাটোৱে জীৱনৰ প্ৰাথমিকতা নিৰ্ধাৰণ কৰাত সহায় কৰে।

Gyanodaya Referral Program

কেৱল এয়াই নহয়, যেতিয়া এজন ছাত্ৰৰ ভুলৰ বাবে গোটেই শ্ৰেণীটোক শাস্তি দিয়া হৈছিল, প্ৰশাসনে শাস্তি গ্ৰহণ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰাৰ বাবে বল গংগাধৰ তিলকক বিদ্যালয়ৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰি ভুল সমৰ্থন কৰিছিল। একেদৰে, যিসকলে সত্যৰ পথ দেখুৱায়, কবীৰ চাহেব, যিয়ে প্ৰকৃত ভক্তি শিকাইছিল, তেওঁলোকে বহুবাৰ অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল। কবীৰ চাহেব আৰু গৰিবদাস জী মহাৰাজৰ গুৰু প্ৰণালীৰ দূৰদৰ্শী সন্ত ৰামপাল জী মহাৰাজক সত্যৰ পথ প্ৰশস্ত কৰাৰ অপৰাধত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। সত্য আৰু মিছাৰ মাজৰ এই যুদ্ধ দীঘলীয়া। সমাজে প্ৰতিদিনে উপলব্ধি কৰে যে সত্যবাদী লোকসকলে পৃথিৱীত উৎপীড়ন সহ্য কৰিব লাগিব। বহুসময়ত এনে সত্যৰ সৈতে বাস কৰা সকলে তেওঁলোকৰ প্ৰতি অসংবেদনশীল আচৰণৰ বাবে সত্যৰ পথ এৰিবলৈ সাজু হয়।

#বাল গংগাধৰ
#Bal Gangadhar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: