জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

সামাজিক মাধ্যম কিয় জীৱনৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ হৈ পৰিছে? Why has Social Media become an Integral part of Life?

#Social Media

ছ’চিয়েল মিডিয়া এতিয়া বহুলোকৰ জীৱনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। দৰাচলতে, এক অধ্যয়নৰ মতে আঠৰ পৰা সোতৰ বছৰ বয়সৰ আধা শিশুৰ ফেচবুক, ইনষ্টাগ্ৰাম আদিৰ দৰে সামাজিক নেটৱৰ্কিং প্ৰ’ফাইল আছে। কেৱল যুৱ প্ৰজন্মই নহয়, সকলো বয়সৰ লোক, আৰু সকলো বৃত্তিয়ে সামাজিক নেটৱৰ্কিং ছাইটবোৰ যোগাযোগৰ মাধ্যম হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি আছে।

Social Media

শেহতীয়াকৈ লক্ষ্য কৰা তথ্য অনুসৰি, ছ’চিয়েল মিডিয়াই যিকোনো প্লেটফৰ্মত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আছে। সামাজিক মাধ্যমই আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত এক প্ৰভাৱশালী ভূমিকা পালন কৰে। যেতিয়া যিকোনো বস্তু সামাজিক মাধ্যমত শ্বেয়াৰ কৰা হয় তেতিয়া ই মানুহৰ ওপৰত বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰে।

প্ৰিয়জনৰ সৈতে সম্পৰ্কত থকাটো আমাৰ জীৱনৰ আটাইতকৈ ধুনীয়া বস্তু আৰু সামাজিক মাধ্যমে এই কামটো ইতিবাচকভাৱে কৰাত ইয়াৰ বহুখিনি সহায় কৰে। তাৎক্ষণিক বাৰ্তাপ্ৰেৰণ, ছবি, স্থিতি আপডেট, ছবি ভাগ-বতৰা, ভিডিঅ’ শ্বেয়াৰিং হৈছে সামাজিক মাধ্যমৰ স্বীকৃতিত ভূমিকা পালন কৰা কেইটামান মুখ্য উপাদান।

Social Media

ই কেৱল আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সংযোগ কৰাই নহয় ই মানুহক বিভিন্ন ধৰণৰ তথ্য প্ৰদান কৰে। অনা-চৰকাৰী সংগঠনবোৰে বিভিন্ন ৱেবছাইট আৰম্ভ কৰিছে য’ত মানুহ বা সংবাদ মাধ্যমে সমাধান আহৰণ কৰিবলৈ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। সেইবোৰ ফেচবুক, টুইটাৰ আদিৰ দৰে সামাজিক মাধ্যমত শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰি, য’ত আৱেদনৰ পক্ষত থকা লোকসকলে এই অভিযানত স্বাক্ষৰ কৰিব লাগে।

এটা ক্লিকৰ সৈতে গোটেই পৃথিৱীৰ বাতৰি উৎসবোৰৰ প্ৰতি আমাৰ দ্ৰুত দৃষ্টিভংগী আছে।

সামাজিক মাধ্যমৰ সুবিধাসমূহ

ছ’চিয়েল মিডিয়াই মানুহক এনেধৰণে বাৰ্তালাপ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে যাৰ অবিহনে আমি হয়তো বহু বস্তু কল্পনা কৰিব নোৱাৰো।

কম্পিউটাৰ বা ম’বাইল ফোনত এটা সৰল বাৰ্তা, আনকি ইমেইলৰ জৰিয়তে কাৰোবাৰ জীৱনৰ লগত সম্পৰ্কিত হ’বলৈ যথেষ্ট সহজ।

সামাজিক মাধ্যমে কেৱল নিজৰ ব্যক্তিগত জীৱনৰ বাবেই নহয় ব্যৱসায়িক জীৱনৰ বাবেও যোগাযোগ সক্ষম কৰে। ই-কমাৰ্চ অনলাইন বজাৰৰ বাবে সৰ্ববৃহৎ প্লেটফৰ্ম হৈ পৰিছে যি কেৱল ক্ৰেতাসকলক ক্ৰয় কৰাত সহায় নকৰে ই বিক্ৰেতাসকলক ব্যৱসায় কৰাতো সহায় কৰে। অনলাইন মিডিয়া ছাইটৰ বাবে ব্যৱসায় বিকশিত হৈছে কাৰণ তেওঁলোকে বিজ্ঞাপনসমূহ অধিক দ্ৰুত ভাৱে প্ৰচাৰ কৰাত সহায় কৰে।

Digital Marketing through Social Media

এতিয়া, মানুহে তথ্যৰ বাবে বাতৰি কাকতৰ মাজেৰে নাযায় বা বিজ্ঞাপনৰ বাবে বাতৰি কাকত খুব কমেই চায়। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, সকলো বিজ্ঞাপন টুইটাৰ বা ফেচবুকৰ দৰে সামাজিক মাধ্যমত অনলাইনত পোষ্ট কৰা হয় যাক অধিক লোকে চায়।

যিহেতু প্ৰযুক্তি দ্ৰুতগতিত বিকশিত হৈ আছে আৰু সকলোবোৰ অনলাইন হৈ পৰিছে আৰু এই দ্ৰুত গতিত বৰ্ধিত প্ৰযুক্তিৰ সৈতে মিলিত হ’বলৈ সকলোবোৰ ইণ্টাৰনেটত উপলব্ধ হ’ব লাগিব। মানুহে অফলাইন বিপণনৰ পৰিৱৰ্তে ডিজিটেল বিপণন গ্ৰহণ কৰা আৰম্ভ কৰিছে আৰু সামাজিক মাধ্যমে অনলাইন ব্যৱসায়ৰ প্ৰচাৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে।

সামাজিক মাধ্যমে মানুহৰ জীৱন সহজ কৰি তুলিছে আৰু জীৱনৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰিছে।

একমাত্ৰ চিন্তাৰ বিষয়টো হ’ল যে দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈ থকা সামাজিক মাধ্যমে কিশোৰসকলক ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰতি আসক্ত কৰি তুলিব পাৰে। কিন্তু, যেতিয়ালৈকে সেইবোৰ সঠিকভাৱে নিৰীক্ষণ কৰা হয় আৰু সঠিক ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ছ’চিয়েল মিডিয়া দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈ থাকিব।

#gyanodaya.co.in

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: