জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav
স্নেহালয়

স্নেহালয়: প্ৰেম আৰু যত্নৰ আলয় Snehalaya: Home of Love and Care

স্নেহালয় কি ?

Snehalaya Logo

“স্নেহালয়” (Snehalaya) হৈছে যত্ন আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজন হোৱা শিশুসকলৰ বাবে এখন ঘৰ। স্নেহালয়ে বৰ্তমানলৈকে বিভিন্ন ধৰণৰ নিৰাশ লোকক সকাহ প্ৰদান কৰি আহিছে। ২০০০ চনৰ ১৬ আগষ্টত ছেইণ্ট জন বস্কোৰ ১৮৫ তম্ জন্ম জয়ন্তীত গুৱাহাটী ডন বস্কোৰ চেলচিয়ানসকলে স্নেহালয় নামৰ এই কাৰ্যসূচী আনুষ্ঠানিকভাৱে আৰম্ভ কৰিছিল। অৱশ্যে, স্নেহালয় ২০০১ চনৰ ১ জানুৱাৰীত কাৰ্যক্ষম হৈছিল। তেতিয়াৰে পৰা, স্নেহালয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ যত্নৰ প্ৰয়োজন হোৱা যিকোনো শিশুক আশ্ৰয়, পুনৰ্সংস্থাপন আৰু সুৰক্ষা প্ৰদান কৰি আহিছে।

উদ্দেশ্য

১) গৃহহীন শিশুসকলক আশ্ৰয় প্ৰদান কৰা আৰু আত্মবিশ্বাস গঢ়ি তোলা।

২) শিক্ষা আৰু দক্ষতা প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰি ডন বস্কোৰ শৈক্ষিক প্ৰণালী ব্যৱহাৰ কৰি বিপদাশংকাত থকা যুৱক-যুৱতীসকলৰ অন্তৰ্নিহিত ক্ষমতা বিকাশ কৰা।

৩) সকলো সমমনস্ক লোক, চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী সংগঠন আৰু সম্প্ৰদায়-আধাৰিত কাৰ্যসূচীৰ সৈতে একলগ হৈ তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বাবে উকালতি কৰা।

৪) শিশু-অনুকূল চহৰ আৰু অঞ্চল এটা নিৰ্মাণ কৰা য’ত সকলো শিশু, বিশেষকৈ বিপদাশংকাত থকা যুৱক-যুৱতীসকল; তেওঁলোকৰ জীয়াই থকা, সুৰক্ষা, বিকাশ আৰু অংশগ্ৰহণৰ অধিকাৰ উপভোগ কৰিব পাৰে।

মূলমন্ত্ৰ

“To take them off the street and to put them on their feet”

স্নেহালয়ৰ ইতিহাস

স্নেহালয় ২০০১ চনৰ ১ জানুৱাৰীত কাৰ্যক্ষম হৈছিল। এইটো গৃহহীন আৰু অভাৱগ্ৰস্ত শিশুসকলৰ বাবে এক সহস্ৰাব্দ উপহাৰ আছিল। সেইদিনা স্নেহালয়ৰ প্ৰতিষ্ঠাপক ফ্ৰ লুকোচে চেৰুভালেলে ধীৰেনপাৰাৰ এটা সৰু কূটীৰত আছিল । পিছদিনা, স্নেহালয়ত যোগদান কৰা মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিৰ দ্বাৰা গুৱাহাটী ৰেল ষ্টেচনৰ পৰা ৮ টা শিশুৰ এটা গোট কঢ়িয়াই অনা হৈছিল।

Founder of Snehalaya Fr. Lukose Cheruvalel
Founder, Fr. Lukose Cheruvalel

তাৰ পিছত, চুবুৰীয়াৰ দৰিদ্ৰ শিশুসকলৰ বাবে সাক্ষৰতা কেন্দ্ৰ আৰম্ভ কৰিবলৈ টিনৰ চাল আৰু বাঁহৰ চাদৰ বেৰৰ সৈতে এটা গোহালি ৰখা হৈছিল। ইয়াক ২০০১ চনৰ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত মুকলি কৰা হৈছিল। পিছলৈ, ই সৰ্ব শিক্ষা অভিযানৰ অধীনত এটা জ্যোতি কেন্দ্ৰত পৰিণত হয়। শিশুৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে, স্নেহালয়ৰ বাবে এটা কংক্ৰিট ভৱন নিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

যোৱা ১১ বছৰত, কাৰ্যসূচীটো ডাঙৰ হৈছে। আজি গুৱাহাটীত কৌশলগতভাৱে ৫ টা স্নেহালয়া গৃহ অৱস্থিত, অৰ্থাৎ পল্টন বজাৰত নিশাৰ আশ্ৰয়, ধীৰেনপাৰাত শিশু গৃহ, নুনমতীত অক্সিলিয়াম স্নেহালয়, বেলতলাত জ্যোতি স্নেহালয় আৰু বেটকুচিত ইলা স্নেহালয়। এইবোৰে চহৰখনৰ চাৰিওফালে “প্ৰেমৰ মালা” গঠন কৰে যাতে বিপদত থকা যিকোনো শিশুৱে কম বা দীঘলীয়া সময় বাস কৰিবলৈ ঠাই বিচাৰি পায়। এই ঘৰবোৰত মুঠ ২০০ তকৈও অধিক শিশুক প্ৰায় ৫০ জন কৰ্মচাৰীৰ এটা দলে চোৱাচিতা কৰে।

খাদ্য, আশ্ৰয়, কাপোৰ, চিকিৎসা সেৱাৰ দৰে মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা প্ৰদান কৰাৰ উপৰিও, শিশুসকলক ক্ৰীড়া, খেল, গান আৰু নৃত্যৰ বাবে তেওঁলোকৰ লুকুই থকা প্ৰতিভা বিকাশৰ বাবে শিক্ষা, মনোৰঞ্জন, পৰামৰ্শ আৰু সুযোগ প্ৰদান কৰা হয়। ডাঙৰ শিশুসকলক বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ আৰু কৰ্মৰ পৃথিৱীৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়। কৌশলটো হৈছে শিক্ষা আৰু দক্ষতা প্ৰশিক্ষণৰ জৰিয়তে শিশুসকলৰ সামৰ্থ্য বৃদ্ধি কৰা, যাতে যুৱ প্ৰাপ্তবয়স্ক হিচাপে তেওঁলোকে নিজৰ ভৰিত থিয় হ’বলৈ সক্ষম হয়। সকলো স্নেহালয় গৃহত এক বিশেষভাৱে প্ৰফুল্ল আৰু বন্ধুত্বপূৰ্ণ পৰিৱেশ আছে। আৱাসিক কৰ্মচাৰীসকলে এই পাঁচটা ঘৰৰ প্ৰতিটোতে প্ৰেমময় সম্পৰ্কৰ এটা পাৰিবাৰিক মনোভাৱ বজাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰে।

আৱাসিক সেৱাৰ উপৰিও, স্নেহালয়ৰ বিভিন্ন অনা-আৱাসিক সেৱা আৰু উকালতি কাৰ্যসূচী আছে। ইয়াৰ অনা-আৱাসিক কাৰ্যসূচীত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে বিদ্যালয়ৰ বাহিৰৰ শিশুসকলক প্ৰাথমিক শিক্ষা প্ৰদান কৰা আৰু তেওঁলোকক নিয়মীয়া বিদ্যালয়ৰ মূলসুঁতিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা। এই প্ৰচেষ্টাৰ দ্বাৰা ৬৫০০ তকৈও অধিক শিশু উপকৃত হৈছে। স্নেহালয়ে শিশুসকলক শিক্ষিত কৰি আৰু উপাৰ্জন সৃষ্টিৰ দক্ষতাৰ প্ৰশিক্ষণ দি তেওঁলোকৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। এই সেৱাবোৰে শিশু অধিকাৰৰ সুৰক্ষা আৰু প্ৰচাৰ প্ৰদান কৰে আৰু শিশুসকলক সামগ্ৰিকভাৱে বিকাশ কৰাৰ কল্পনা কৰে।

আৰম্ভণিৰ পৰা বৰ্তমানলৈকে, যত্ন আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজনহোৱা ১০০০ ৰো অধিক শিশু স্নেহালয়ৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ হিতাধিকাৰী হৈ আহিছে।

স্নেহালয়ৰ আৱাসিক কাৰ্যসূচীসমূহ হৈছে

১। আৱাসিক যত্ন (চাইল্ড কেয়াৰ ইনষ্টিটিউট)

স্নেহালয়ৰ অনা-আৱাসিক কাৰ্যসূচীসমূহ হৈছে

১। শিশুৰ সহায় কেন্দ্ৰ (চি.এ.বি.)

২। আফটাৰ কেয়াৰ

৩। শিশু বন্ধুত্বপূৰ্ণ গুৱাহাটী (চি.এফ.জি)

৪। হোমলিংক নেটৱৰ্ক চিষ্টেম

৫। সৰ্বশিক্ষা অভিযান (এছ.এছ.এ.)

৬। শিক্ষা

৭। কাউনচেলিং

৮। চিকিৎসা সেৱা

৯। বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ

১০। চাকৰি সংস্থাপন

১১। নেটৱৰ্কিং সংগঠন (বা যত্নশীল কমিউনিটি)

১২। স্বেচ্ছাসেৱক / ইন্টাৰ্ণশ্বিপ

স্নেহালয়ৰ স্বেচ্ছাসেৱক / ইন্টাৰ্ণশ্বিপ সমূহত কেনেকৈ যোগদান কৰিব পাৰি ?

স্নেহালয়ৰ স্বেচ্ছাসেৱক / ইন্টাৰ্ণশ্বিপ সমূহত যোগদান কৰিবলৈ অনুগ্ৰহ কৰি Click Here

স্নেহালয়ৰ সৈতে কেনেকৈ যোগাযোগ কৰিব পাৰি ?

Head Office

Snehalaya Centre for Child Rights, K.B. Road, Paltan Bazar, Guwahati – 781008

Telephone: 0361-2738064/2738064/ +91 8099026472 (Office)

Mobile: +91 8474083081 (Dir), +91 8134030696

Email: snehalaya.ghy@gmail.com, snehalaya.adm@gmail.com

স্নেহালয়লৈ দান-বৰঙনি কেনেকৈ আগবঢ়াব পাৰি ?

আহক আমি আমাৰ উপাৰ্জনৰ কিছু অংশ দান কৰি এটি শিশুৰ মুখত হাঁহি বিৰিঙাও আৰু শিশুটিৰ ভৱিষ্যত উজ্জ্বল কৰোঁ।

For donate please Click Here

To know more about Snehalaya please visit www.snehalayaghy.org

© Snehalaya

Photo courtesy: Snehalaya

এনেধৰণৰ অনান্য তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি আমাৰ লগত যোগদান কৰক Register Now

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: