জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

বিকাশ আৰু পৰিৱেশৰ মাজত এক সূক্ষ্ম ভাৰসাম্য বজাই ৰখাৰ প্ৰয়োজনীয়তা The need of maintaining a delicate balance between development and environment

উনবিংশ শতিকাত ঔদ্যোগিক বিপ্লৱৰ আগমনৰ লগে লগে, বিশ্বই ইয়াক উন্নত জীৱন-যাপনৰ দিশ বুলি ভাবি দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িছিল- কিন্তু একে সময়তে, সকলো ধৰণৰ প্ৰকৃতিৰ বিশুদ্ধতাক অৱনমিত কৰিছিল। ১৯৭২ চনত “মানৱ পৰিৱেশ” সন্দৰ্ভত অনুষ্ঠিত ষ্টকহম সন্মিলনে বিভিন্ন প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তে পৰিৱেশজনিত সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰাৰ তাৎক্ষণিকতা পোহৰলৈ আনিছিল। পৰিৱেশ অৱশ্যে আমাৰ বিকাশ অব্যাহত ৰখাৰ বাবে আৰু বিকাশে জীৱনৰ উন্নত মানদণ্ডলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰত্যাহ্বান। আমাৰ বহুতো চহৰে উচ্চ স্তৰৰ প্ৰদূষণৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিছে। যদি আমি বৰ্তমানৰ উন্নয়নৰ স্তৰত আমাৰ পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰিব নোৱাৰো, অধিক বিকাশে বিষয়টো অধিক বেয়া কৰি তুলিব। দেশৰ বহু ঠাইত দ্ৰুতগতিত কমি যোৱা পানীৰ পৰিণামে ইতিমধ্যে আমাৰ স্থিৰতাৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছে।

Environment Pollution

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে ইতিমধ্যে ভাৰতত উৎপাদনশীলতা আৰু জীৱনৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাইছে সেয়েহে আমি ইয়াৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বিশ্বব্যাপী প্ৰচেষ্টাৰ শীৰ্ষত থাকিব লাগিব। যিকোনো অঞ্চলত অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ উদ্দেশ্য হৈছে মানুহক উন্নত জীৱন যাপন আৰু চাকৰিৰ সুযোগ প্ৰদান কৰা। যদিও ঔদ্যোগিক বিকাশে যিকোনো অঞ্চলত অধিক চাকৰি সৃষ্টি কৰে তাৰ সমান্তৰালকৈ পৰিৱেশৰ ওপৰত প্ৰতিকূল প্ৰভাৱৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি হয়। প্ৰদূষণ ধূলি, ধোঁৱা আৰু বিষাক্ত গেছ নিৰ্গমন হোৱা অত্যাধিক প্ৰদূষিত উদ্যোগ যেনে তাপ বিদ্যুৎ প্ৰকল্প, কয়লা খনি, চিমেণ্ট, তীখা, পেট্ৰ’লিয়াম আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থ আদিৰ বাবে হয়। এইবোৰ কেৱল বিপদজনকে নহয়, ই আমাৰ পৰিস্থিতি আৰু পৰিৱেশৰো অপূৰণীয় ক্ষতি কৰে আৰু পৰিৱেশৰ বহন ক্ষমতা ভংগ কৰে।

বিকাশ আৰু পৰিৱেশ একে সময়তে বজাই ৰখাৰ বাবে পৰিৱেশ সুৰক্ষাব্যৱস্থা প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছে। এইটো ভাৰতৰ বাবে অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ য’ত মানুহৰ বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণ কৰিবলৈ অৰ্থনৈতিক বিকাশ প্ৰয়োজনীয়। অৱশ্যে, অৰ্থনৈতিক প্ৰগতিৰ নামত পৰিৱেশৰ নিৰ্বিচাৰ অৱক্ষয় অবাঞ্ছিত। ঔদ্যোগিক প্ৰগতি আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক অৱক্ষয়ৰ মাজত এক ভাৰসাম্য ৰাখিব লাগিব যিটো মুখ্যতঃ ঔদ্যোগিক প্ৰদূষণৰ ফলত হয়। বহনক্ষম বিকাশ, পৰিৱেশ আৰু সম্পদ প্ৰণালীৰ স্থিৰতাৰ সৈতে সমাপ্ত নহয়; ইয়াৰ বাবে অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক ব্যৱস্থাৰ স্থিৰতাৰ প্ৰয়োজন।

Water Pollution

উন্নয়ন আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক সুৰক্ষা সহজে একেলগে যাব পাৰে। কেৱল পিছত অনুশোচনা কৰাৰ বাবে খৰখেদা কৰাৰ সলনি পাৰিপাৰ্শ্বিক সুৰক্ষাৰ সৈতে নতুন প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰা ভাল হ’ব। পাৰিপাৰ্শ্বিক সুৰক্ষা অবিহনে বিকাশ দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত বিপৰীত প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ভূপাল গেছ দুৰ্ঘটনা এতিয়াও মানুহৰ মনত সতেজ হৈ আছে। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, এনে অপ্ৰত্যাশিত দুৰ্ঘটনাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ এতিয়ালৈকে কোনো নিখুঁত ব্যৱস্থা প্ৰস্তুত কৰা হোৱা নাই যি এনে উদ্যোগৰ ওচৰত বাস কৰা লোকসকলৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

ৰায়পুৰ-দূৰ্গ, কোৰবা-বিলাসপুৰ, আগ্ৰা-কানপুৰ, ৱাপী-এংকলশ্বৰ, ধানবাদ-বোকাৰো, ভাইজাগ, তাৰাপুৰ, লুধিয়ানা আদিত উচ্চ পৰিমাণৰ প্ৰদূষকৰ প্ৰতিবেদন পোৱা গৈছে। এইটো সত্য যে শক্তি প্ৰকল্পৰ সংখ্যা অতি-গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰযুক্তিলৈ সলনি হৈছে। চিমেণ্ট, ৰাসায়নিক পদাৰ্থ আৰু পেট্ৰ’লিয়াম শোধনাগাৰসমূহেও অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তি গ্ৰহণ কৰিছে। এতিয়া আমাক পৰ্যাপ্ত আৰু কাৰ্যকৰী প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থাৰ প্ৰয়োজন যাতে পৰিৱেশৰ ওপৰত প্ৰতিকূল প্ৰভাৱ হ্ৰাস হয়। তুলনামূলক সুবিধাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি উদ্যোগ-ক্লাষ্টাৰ স্থাপনৰ ৰণনীতিবোৰ সমীক্ষা কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে।

ভাৰতৰ ডিজেল উৎপাদনৰ স্থাপিত ক্ষমতাই ইয়াৰ মুঠ গ্ৰিড সংযোজিত ক্ষমতাৰ এক তৃতীয়াংশ গঠন কৰে। ডিজেল জেনেৰেটৰ ছেটত ডিজেল জ্বলাই নিৰ্গত হোৱা বিষাক্ত ধোঁৱাৰ গুৰুতৰ প্ৰভাৱ আছে আৰু এনেদৰে উৎপন্ন হোৱা শক্তিও ব্যয়বহুল। প্ৰতিৰোধক হিচাপে, সৌৰ ছাদৰ দ্বাৰা মূলধন বিনিয়োগ আৰু বিদ্যুৎ উৎপাদন দুয়োটাৰ বাবে উদগনি দিয়া হৈছে। বিভিন্ন নীতি প্ৰলোভন কম প্ৰজন্মৰ ব্যয়লৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে। সেউজগৃহ গেছ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যৰে চৰকাৰৰ সৌৰ শক্তি অভিযানৰ ফলত সৌৰ শক্তিৰ বাবে শুল্ক হ্ৰাস পাইছে। তাপ শক্তি আৰু সৌৰ শক্তিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস হৈ আহিছে।

Development

২০১৮ চনত, নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ২০ শতাংশতকৈ ওপৰৰ ৭৩ গিগাৱাটত উপনীত হৈছে। ৩১ অক্টোবৰ, ২০১৯ তাৰিখে দেশত নৱীকৰণযোগ্য শক্তিৰ স্থাপিত ক্ষমতা ৮৩.৪ গিগাৱাট নথিভুক্ত কৰা হৈছে আনহাতে বায়ু শক্তিৰ অংশ হৈছে ৩৭ গিগাৱাট আৰু সৌৰ শক্তিৰ অংশ হৈছে ৩১.৭ গিগাৱাট। সেউজ শক্তিৰ অংশ বৃদ্ধি কৰা আৰু জীৱাশ্ম ইন্ধন-আধাৰিত প্ৰকল্পত শেহতীয়া প্ৰযুক্তি গ্ৰহণ কৰাৰ উপৰিও, ভাৰতৰ কাৰ্বন পদচিহ্ন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে বহুতো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হৈছে; যদিও কয়লা আৰু অন্যান্য জীৱাশ্ম ইন্ধনে অনাগত দশকবোৰত ভাৰতৰ শক্তি মিশ্ৰণত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি থাকিব। ই জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

পৰিষ্কাৰ প্ৰযুক্তিৰ অৰ্থ হৈছে এক প্ৰক্ৰিয়া যি কেঁচা সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰে আৰু নিম্নতম আৱৰ্জনা উৎপাদন কৰে। বিশ্বব্যাপী, পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰৱণতাই উদ্যোগসমূহক নতুন ৰূপ দিছে। বিশ্বজুৰি পৰিষ্কাৰ প্ৰযুক্তিৰ বহুতো উদাহৰণ আছে। পৰিষ্কাৰ প্ৰযুক্তি উদ্যোগৰ বিকাশে নিশ্চিতভাৱে পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ বাবে বহনক্ষম আৰু সুৰক্ষিত পৰিৱেশ গঢ়ি তোলাত সহায় কৰিব। আন্তৰ্জাতিক শক্তি সংস্থাই (আইইএ) দাবী কৰে যে পৰিষ্কাৰ শক্তি প্ৰযুক্তি আৰু নীতিয়ে প্ৰকৃততে আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী উপায়েৰে একাধিক উদ্দেশ্য পূৰণ কৰিব পাৰে।

উদাহৰণ স্বৰূপে, বহনক্ষম গতিশীলতা সমাধানে ভিৰ হ্ৰাস কৰাৰ সময়ত আৰু উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ সময়ত সেৱাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।  দক্ষ নিৰ্মাণ প্ৰযুক্তিয়ে শক্তি বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজনীয়তা হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু আৱাসীসকলৰ বাবে আৰাম বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। শক্তিৰ স্থানীয় উৎস আৰু একত্ৰিত বিতৰণ প্ৰণালীয়ে বিভিন্ন সেৱা প্ৰদানৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ব্যয় হ্ৰাস কৰিব পাৰে, আনহাতে স্থিতিস্থাপকতা আৰু নমনীয়তা উন্নত কৰিব পাৰে।

চৰকাৰে ২০২৪ চনৰ ভিতৰত পিএম ১০ আৰু পি১১২.৫ ঘনত্ব ২০ৰ পৰা ৩০ শতাংশ হ্ৰাস প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে এক দীৰ্ঘম্যাদী, সময়সীমাবদ্ধ, ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ ৰণনীতি হিচাপে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিষ্কাৰ বায়ু কাৰ্যসূচী (এনচিএপি) আৰম্ভ কৰিছে। এন.চি.এ.পি.-ৰ সামগ্ৰিক উদ্দেশ্য হৈছে সমগ্ৰ দেশত বায়ুৰ মানদণ্ড নিৰীক্ষণৰ নেটৱৰ্ক বৃদ্ধি কৰা আৰু সজাগতা আৰু ক্ষমতা নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপ শক্তিশালী কৰাৰ উপৰিও বায়ু প্ৰদূষণ প্ৰতিৰোধ, নিয়ন্ত্ৰণ আৰু হ্ৰাসৰ বাবে ব্যাপক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা।

এন.চি.এ.পি.-ৰ এই পদক্ষেপটোত অন্তৰ্ভুক্ত আছে সংশ্লিষ্ট কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰালয়, ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু স্থানীয় সংস্থাসমূহৰ মাজত সহযোগিতামূলক, বহু-স্তৰীয়, আৰু আন্তঃখণ্ড সমন্বয়। জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য পৰিকল্পনা (এনএপিচিচি) আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সন্দৰ্ভত চৰকাৰৰ অন্যান্য পদক্ষেপকে ধৰি বিদ্যমান নীতি আৰু কাৰ্যসূচীসমূহৰ ডভটেইলিং এনচিএপি কাৰ্যকৰী কৰাৰ সময়ত কৰা হ’ব। জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ ফ্ৰেমৱৰ্ক কনভেনচন (ইউএনএফচি)য়ে “জলবায়ু পৰিৱৰ্তন”ক প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে মানৱ কাৰ্যকলাপৰ বাবে দায়ী জলবায়ুৰ পৰিৱৰ্তন হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰে যি বিশ্বব্যাপী বায়ুমণ্ডলৰ গঠন সলনি কৰে। প্ৰাকৃতিক জলবায়ুৰ পৰিৱৰ্তনশীলতাৰ উপৰিও তুলনামূলক সময়ত ইয়াক দেখা যায়।

Sewage Treatment Plant

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ মুখ্য বৈশিষ্ট্যবোৰৰ ভিতৰত আছে গড় গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি, আইচকেপ গলি যোৱা, বৰষুণৰ পৰিৱৰ্তন আৰু সাগৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি যাৰ ফলত সাগৰৰ স্তৰ বৃদ্ধি হয়। জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় প্ৰচেষ্টাবোৰৰ ভিতৰত আছে এফালে সেউজগৃহ গেছ (জিএইচজি) নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰা আৰু আনফালে অভিযোজিত ক্ষমতা নিৰ্মাণ কৰা। ভাৰত ইউএনএফচি আৰু কিয়োটো প্ৰটোকলৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ, যি জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ উপায়ৰ ওপৰত আন্তৰ্জাতিক সহমত প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। পৰিৱেশৰ প্ৰতি প্ৰচণ্ড প্ৰত্যাহ্বানৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনোৱাৰ বাবে অঞ্চলটোত আইনী আৰু প্ৰতিষ্ঠানগত প্ৰণালীৰ এক অতি বিস্তৃত পৰিকাঠামো আছে আৰু বিশেষকৈ নৱীকৰণযোগ্য শক্তি খণ্ডত কেইবাটাও জলবায়ু-অনুকূল পদক্ষেপ আৰম্ভ কৰিছে।

ভাৰতে ২ অক্টোবৰ, ২০১৬ তাৰিখে পেৰিছ জলবায়ু পৰিৱৰ্তন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে, যি হৈছে এক যুগান্তকাৰী চুক্তি যিয়ে দেশসমূহক জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ আৰু বিশ্বৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি 2 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ তললৈ সীমিত কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। 

ঘটনাক্ৰমে, ২০১৫ চনত ১৯৫ খন দেশে গ্ৰহণ কৰা পেৰিছ চুক্তিৰ লক্ষ্য হৈছে প্ৰাক-ঔদ্যোগিক স্তৰক বেচলাইন হিচাপে বিবেচনা কৰি গোলকীয় উষ্ণতা ১.৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছলৈ সীমিত কৰা। পেৰিছে ১২ ডিচেম্বৰ, ২০১৭ তাৰিখে এক গ্ৰহ সন্মিলন আয়োজন আৰু নেতৃত্ব দিছিল। এই অনুষ্ঠানৰ উদ্দেশ্য আছিল জলবায়ু কাৰ্যৰ ওপৰত গতি বজাই ৰখা আৰু নাগৰিক সমাজ, ব্যক্তিগত খণ্ড আৰু লগতে ৰাষ্ট্ৰীয়, আঞ্চলিক আৰু স্থানীয় চৰকাৰসমূহক একত্ৰিত কৰা।

এই অনুষ্ঠানত বিত্তীয় জলবায়ু ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল- ৰাজহুৱা আৰু ব্যক্তিগত দুয়োধৰণৰ আৰু সেউজগৃহ গেছ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰা আৰু নিম্ন-কাৰ্বন পথলৈ সলনি কৰাৰ কিছুমান প্ৰতিশ্ৰুতি কাৰ্যকৰী কৰাৰ সাৰাংশ বজাই ৰখা আৰু প্ৰতিৰক্ষা কৰা। সন্মিলনত ৬০ জন ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধান আৰু ব্যৱসায়িক নেতাই জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। জলবায়ু পৰিকল্পনাৰ বিত্তীয় যোগানৰ সন্দৰ্ভত, ইউৰোপীয় ইউনিয়নে ২০২০ চনৰ ভিতৰত উন্নত দেশবোৰে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া ১০০ বিলিয়ন ডলাৰ বছৰি অনুদান প্ৰদান কৰিব বুলি জনা গৈছে।

Sewage Treatment Plant

জাপানে গ্লোবেল ক্লাইমেট ফাণ্ডত (জিচিএফ) অৱদান আগবঢ়োৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে আৰু প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় দ্বীপপুঞ্জৰ দৰে দুৰ্বল অঞ্চলত অভিযোজন প্ৰচেষ্টাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। বিশ্ব অৰ্থনীতিৰ পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ পৰিৱৰ্তন বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিচাৰি বিশ্ব বেংকে সন্মিলনত ঘোষণা কৰে যে ই ২০১৯ চনৰ পৰা তেল আৰু গেছ অনুসন্ধান আৰু আহৰণৰ বাবে বিত্তীয় যোগান বন্ধ কৰিব। এই পদক্ষেপসমূহ দেশবোৰক জিএইচজি পূৰণ কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে লোৱা হৈছিল।

অৱশ্যে এনে উন্নয়নৰ স্বত্বেও, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচীৰ (ইউএনইপি) বাৰ্ষিক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পেৰিছ চুক্তিৰ অধীনত দেশবোৰে কৰা নিৰ্গমন হ্ৰাসৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিশ্ৰুতিবোৰে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ আটাইতকৈ বেয়া প্ৰভাৱ পৰিহাৰ কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় তাৰ এক-তৃতীয়াংশহে হ’ব। আনকি দেশসমূহৰ চৰ্তহীন ‘এনডিচি’ৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপায়ণৰ (ৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে নিৰ্ধাৰিত অৱদান) ফলত ২১০০ চনলৈ তাপমাত্ৰা কমেও ৩ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ বৃদ্ধি হ’ব। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে ২০২০ চনত সংশোধন কৰাৰ সময়ত চৰকাৰে জৰুৰীভাৱে অধিক শক্তিশালী প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদান কৰিব লাগিব।

Author Registration Poster

ভাৰতে ২০১৫ চনত ইয়াৰ নতুন জলবায়ু পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰিছিল, যাক অভিপ্ৰেত ৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে নিৰ্ধাৰিত অৱদান বুলিও জনা যায়। ভাৰতৰ আইএনডিচিয়ে ২০২২ চনৰ ভিতৰত ১৭৫ গিগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতা স্থাপনকৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে (ইয়াৰ ভিতৰত, ২০৩০ চনৰ ভিতৰত অ-জীৱাশ্ম আধাৰিত শক্তিৰ অংশ ৩০ শতাংশৰ পৰা প্ৰায় ৪০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰি সৌৰ শক্তিৰ বাবে ১০০ গিগাৱাট আৰু বায়ুলৈ ৬০ গিগাৱাট আৱণ্টন কৰা হৈছে)। . ই ২০৩০ চনৰ ভিতৰত প্ৰতি ইউনিট জিডিপিত ইয়াৰ নিৰ্গমনৰ তীব্ৰতা ৩৩ ৰ পৰা ৩৫ শতাংশ হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু অতিৰিক্ত গছ আৱৰণৰ জৰিয়তে ২.৫ ৰ পৰা ৩ বিলিয়ন টন চিঅ’ৰ অতিৰিক্ত কাৰ্বন চিংক সৃষ্টি কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নিউয়ৰ্কত অনুষ্ঠিত জলবায়ু কাৰ্য সন্মিলনত (অক্টোবৰ-নৱেম্বৰ ২০১৯) দৃঢ়তাৰে কয় যে ভাৰতে ২০২২ চনৰ ভিতৰত অজীৱাশ্ম ইন্ধনৰ পৰা উৎপাদিত শক্তি ১৭৫ গিগাৱাটলৈ বৃদ্ধি কৰিব আৰু ইয়াক ৪৫০ গিগাৱাটলৈ আগবঢ়াব। পেৰিছ চুক্তিৰ অধীনত জলবায়ু কাৰ্য পৰিকল্পনাৰ ওপৰত ভাৰতৰ প্ৰতিবেদনঅনুসৰি ৫১ টা কোম্পানীৰ ৮০ শতাংশই কাৰ্বন প্ৰকাশ প্ৰকল্পৰ (চিডিপি) প্ৰতি সঁহাৰি জনাইছে।

ভাৰতৰ জলবায়ু পৰিৱৰ্তন কাৰ্যসূচীয়ে ২০১৭ চনত এক বা একাধিক প্ৰকাৰৰ নিৰ্গমন হ্ৰাসৰ লক্ষ্য আৰু পদক্ষেপৰ প্ৰতিবেদন দিছে। ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ৪০ শতাংশ কোম্পানী নৱীকৰণযোগ্য শক্তি উৎপাদন আৰু ব্যৱহাৰৰ লক্ষ্যৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ আৰু তেওঁলোকৰ তিনিটা আনকি যথা সময়ত ১০০ শতাংশ নৱীকৰণযোগ্য শক্তিৰ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

ভাৰতীয় কোম্পানীবোৰে জলবায়ুৰ বিপদাশংকা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলি হিচাপে আভ্যন্তৰীণ কাৰ্বন মূল্য নিৰ্ধাৰণ (আইচিপি) ক্ৰমান্বয়ে গ্ৰহণ কৰি আছে। আই.চি.পি.-য়ে নিম্ন-কাৰ্বন কাৰ্যকলাপৰ দিশত সম্পদ স্থানান্তৰ কৰাৰ বাবে প্ৰেৰণা প্ৰদান কৰে। মাত্ৰ ৪৭৮ এককে ভাৰতৰ বাৰ্ষিক কোম্পানীৰ ২ শতাংশ হ্ৰাস কৰিছে। চিডিপি ইণ্ডিয়াৰ বাৰ্ষিক প্ৰতিবেদনত (২০১৮ চনৰ) উল্লেখ কৰা হৈছে যে ১৩ টা কোম্পানীয়ে আইচিপি ব্যৱহাৰ কৰি আছে আৰু 24 টা কোম্পানীয়ে ২০১৭ চনত ক্ৰমান্বয়ে ১১ আৰু ২০ টা কোম্পানীৰ তুলনাত অহা ২ বছৰত আইচিপি অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

Fresh Life

২০১৯ চনত ভাৰতৰ ৩৭টা কোম্পানীয়ে আইচিপি গ্ৰহণ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছিল। অৱশ্যে এই কাৰ্যকৰী প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰণালীয়ে যথেষ্ট পৰিমাণে সেউজ গৃহ গেছৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিব। কাৰ্যকৰী পৰ্যায়ত, উদ্যোগবোৰ এক প্ৰতিক্ৰিয়াশীল আৰু সক্ষম সংস্থাৰ দ্বাৰা নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব যি অধিক অনুমানযোগ্য আৰু মসৃণ নিয়ামক পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিব, বিকাশৰ দ্বাৰা প্ৰয়োজনীয় নতুন ক্ষেত্ৰত নিয়ামক মানদণ্ড নিৰ্ধাৰণ কৰিব আৰু নিয়মাৱলীসমূহ কাৰ্যকৰীভাৱে বলবৎ কৰিব।

সামৰ্থ্য উন্নত কৰাৰ লগতে আমাৰ নিয়ামক প্ৰতিষ্ঠানসমূহক শক্তিশালী কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ডত কৰ্মচাৰী কম আৰু প্ৰায়ে আন্তঃগাঁথনিৰ অভাৱ থাকে। এইটো উল্লেখ কৰিব পাৰি যে কেন্দ্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ডৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পৰিৱেশ সুৰক্ষা সংস্থাত ১৪০০০ জনৰ তুলনাত কেইশমান কৰ্মচাৰী আছে আৰু বিজ্ঞানীৰ সংখ্যা আৰু কম আনহাতে ৰাজ্যিক প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ বোৰ্ডে প্ৰৱৰ্তনৰ ক্ষমতাৰ ব্যৱধান আৰু অপৰ্যাপ্ত আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে উপ-অনুকূল স্তৰত কাম কৰে। দিল্লী প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ সমিতিত এনচিআৰত বায়ু প্ৰদূষণৰ সৈতে মোকাবিলা কৰা ৩০ জনতকৈও কম বিজ্ঞানী আৰু অভিযন্তা আছে আনহাতে মেক্সিকো চহৰত ২০০ ৰো অধিক আছে। পেছাদাৰী সকলক নিয়োগ কৰি এই সংস্থাবোৰশক্তিশালী কৰাৰ তাৎক্ষণিক প্ৰয়োজন আছে।

Register for more.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: