জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

ভূতীয়া জাহাজ: মেৰী চেলেষ্টে Mary Celeste: The Haunted Ship

মেৰী চেলেষ্টে (Mary Celeste)ত প্ৰকৃততে কি ঘটিছিল? তাইৰ কৰ্মচাৰী নিৰুদ্দেশ হোৱাৰ এক শতিকাৰো অধিক সময়ৰ পিছত, এক দৃশ্য উদ্ভৱ হৈছে

Mary Celeste

১৮৭২ চনৰ ৫ ডিচেম্বৰত ব্ৰিটিছ ব্ৰিগেডিয়াৰ দেই গ্ৰেটিয়াই এজোৰেছৰ পৰা প্ৰায় ৪০০ মাইল পূবত আছিল, যেতিয়া ক্ৰু সদস্যসকলে কটা সাগৰত এখন জাহাজ দেখিছিল। কেপ্টেইন ডেভিদ ম’ৰেহাউচে আচৰিত হৈ আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে নিৰ্দেশিত নকৰা জাহাজখন আছিল মেৰী চেলেষ্টে, যি তেওঁতকৈ আঠ দিন আগতে নিউয়ৰ্ক চহৰ এৰিছিল আৰু ইতিমধ্যে ইটালীৰ জেনোৱাত উপস্থিত হ’ব লাগিছিল। তেওঁ সহায় আগবঢ়াবলৈ পথ সলনি কৰিছিল।

মোৰহাউচে জাহাজখনলৈ এটা বৰ্ডিং পাৰ্টি পঠিয়াইছিল। তলৰ ডেকবোৰত, জাহাজখনৰ চাৰ্টবোৰ টছ কৰা হৈছিল, আৰু ক্ৰুমেনসকলৰ সামগ্ৰীবোৰ এতিয়াও তেওঁলোকৰ কোৱাৰ্টাৰত আছিল। জাহাজখনৰ একমাত্ৰ লাইফবোটখন হেৰাই গৈছিল, আৰু ইয়াৰ দুটা পাম্পৰ এটা বিচ্ছিন্ন কৰা হৈছিল। জাহাজখনৰ তলত চাৰে তিনি ফুট পানী স্লোচিং হৈ আছিল, যদিও ১,৭০১ বেৰেল ঔদ্যোগিক সুৰাৰ কাৰ্গো মুখ্যতঃ অক্ষত আছিল। ছয় মাহৰ বাবে খাদ্য আৰু পানীৰ যোগান আছিল – কিন্তু সেইবিলাক গ্ৰহণ কৰিবলৈ তাত কোনো নাছিল।

এনেদৰে নটিকেল ইতিহাসৰ আটাইতকৈ দীৰ্ঘম্যাদী ৰহস্যবোৰৰ ভিতৰত এটাৰ জন্ম হৈছিল: মেৰী চেলেষ্টেত যাত্ৰা কৰা দহজন লোকৰ কি হ’ল? কেইবা দশকধৰি, কঠিন তথ্যৰ অভাৱে কি ঘটিছিল সেই বিষয়ে কেৱল অনুমান কঢ়িয়াই আনিছে। তত্ত্ববোৰ বিদ্ৰোহৰ পৰা জলদস্যুৰ পৰা সাগৰীয় দানৱলৈকে আছে। আৰ্থাৰ কোনান ডয়েলৰ ১৮৮৪ চনৰ চুটি গল্পটো এই গোচৰৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল, যিটো এজন প্ৰতিশোধমূলক প্ৰাক্তন দাসৰ দ্বাৰা বন্দী কৰা হৈছিল, ১৯৩৫ চনৰ এখন চলচ্চিত্ৰত বেলা লুগোচিক হমিচিডেল নাবিক হিচাপে দেখুওৱা হৈছিল।

১৮৭২ চনৰ ৭ নৱেম্বৰত জাহাজখনে সাতজন ক্ৰুমেন আৰু কেপ্টেইন বেঞ্জামিন স্পুনাৰ ব্ৰিগছ, তেওঁৰ পত্নী ছাৰাহ আৰু দম্পতীহালৰ ২ বছৰীয়া কন্যা চফিয়াৰ সৈতে যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল। ২৮২ টনৰ ব্ৰিগেণ্টাইন গধুৰ ওজনৰ সৈতে দুসপ্তাহ ধৰি যুঁজ দি এজোৰেছত উপস্থিত হৈছিল, য’ত জাহাজলগৰ অন্তিম প্ৰৱেশ ২৫ নৱেম্বৰৰ ৰাতিপুৱা ৫ বজাত ৰেকৰ্ড কৰা হৈছিল।

দহ দিনৰ পিছত মেৰী চেলেষ্টক চিনাক্ত কৰাৰ পিছত, দেই গ্ৰেটিয়া ক্ৰুমেনসকলে জাহাজখন লৈ জিব্ৰাল্টাৰলৈ প্ৰায় ৮০০ মাইল যাত্ৰা কৰিছিল, য’ত ব্ৰিটিছ ভাইচ এডমিৰেলটি আদালতে উদ্ধাৰ শুনানি আহ্বান কৰিছিল, যি সাধাৰণতে উদ্ধাৰকাৰীসকলে নিৰ্ধাৰণ কৰাত সীমাবদ্ধ আছিল- এই ক্ষেত্ৰত, দেই গ্ৰেটিয়া ক্ৰুমেন- জাহাজখনৰ বীমাকৰ্তাৰ পৰা পৰিশোধ কৰাৰ অধিকাৰী আছিল।

কিন্তু তদন্তৰ দায়িত্বত থকা এটৰ্নি জেনেৰেল ফ্ৰেডৰিক ছলি-ফ্লাডে দুষ্টতাৰ সন্দেহ কৰিছিল আৰু সেই অনুসৰি তদন্ত কৰিছিল। তিনি মাহতকৈও অধিক সময়ৰ পিছত, আদালতে কোনো প্ৰমাণ পোৱা নাছিল। অৱশেষত, উদ্ধাৰকাৰীসকলে জাহাজখন আৰু ইয়াৰ কাৰ্গোৰ বীমা কৰা ৪৬,০০০ ডলাৰৰ মাত্ৰ এক-ষষ্ঠাংশ প্ৰাপ্ত কৰিছিল, , যি স্পষ্ট কৰিছিল দিয়ে যে কৰ্তৃপক্ষই দেই গ্ৰেটিয়া কৰ্মচাৰীৰ নিৰ্দোষতাৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণৰূপে নিশ্চিত নহয়।

যদি কোনান ডয়েলে ১৮৮৪ চনত “জে হাবাকুক জেফছনৰ বিবৃতি” প্ৰকাশ নকৰিলেহেতেন, মেৰী চেলেষ্টৰ কাহিনীটো ইতিহাসৰ গভীৰতাত হেৰাই গ’লহেঁতেন। কৰ্ণহিল আলোচনীত মুদ্ৰিত তেওঁৰ সংবেদনশীল বিৱৰণে জাহাজখনৰ ভাগ্যৰ বিষয়ে তত্বাৱধায়ক ঢৌ তুলিছিল। আনকি এটৰ্নি জেনেৰেল ছলি-ফ্লাডেও তেওঁৰ সাক্ষাৎকাৰ আৰু টোকাবোৰৰ সাৰাংশ লিখি গোচৰটো পুনৰ বিবেচনা কৰিছিল। কিন্তু ৰহস্যটো সমাধান নোহোৱাকৈ থাকিল।

Mary Celeste

মেকগ্ৰেগৰে ২০০২ চনত গোচৰটো তুলি লৈছিল। “এই কিংবদন্তীটোৰ বিষয়ে বহুতে যিকোনো কথা লিখা আছিল আৰু সেয়েহে মই সত্য বিচাৰিবলৈ বাধ্য হৈছিলোঁ” তাই কৈছিল।

মেকগ্ৰেগৰৰ পূৰ্বৰ চাৰিখন অনুসন্ধানমূলক তথ্যচিত্ৰ, যাৰ ভিতৰত আছে হিণ্ডেনবাৰ্গ দুৰ্যোগ: সম্ভাৱ্য কাৰণ (২০০১), য’ত তেওঁ ঐতিহাসিক প্ৰশ্নবোৰত আধুনিক ফৰেনচিক কৌশল প্ৰয়োগ কৰিছিল। তাই কৈছিল, “ঐতিহাসিক ঘটনাবোৰৰ বাবে স্পষ্ট সীমাবদ্ধতা আছে, কিন্তু শেহতীয়া প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি আপুনি এক বেলেগ সিদ্ধান্তত উপনীত হ’ব পাৰে।”

সাগৰীয় দানৱসম্পৰ্কীয় অনুমানবোৰ খাৰিজ কৰা সহজ আছিল। জাহাজখনৰ অৱস্থা অক্ষত আৰু সম্পূৰ্ণ কাৰ্গোৰ সৈতে – জলদস্যুসকলক অস্বীকাৰ কৰা যেন লাগিছিল। উনবিংশ শতিকাত এটা তত্ত্বৰ বিষয়ে কোৱা হৈছিল যে ক্ৰু সদস্যসকলে জাহাজত সুৰা পান কৰিছিল আৰু বিদ্ৰোহ কৰিছিল; ক্ৰুমেনৰ বংশধৰসকলৰ সাক্ষাৎকাৰ লোৱাৰ পিছত, মেকগ্ৰেগৰে সেই পৰিস্থিতিৰ সম্ভাৱনা নাই বুলি গণ্য কৰিছিল।

আন এটা তত্ত্বই ধাৰণা কৰিছিল যে এজোৰেছ তাপত সুৰাৰ বাষ্প বিস্তাৰিত হৈছিল আৰু মুখ্য হেচ্চটো উৰি গৈছিল, যাৰ ফলত জাহাজত থকা সকলে এক আসন্ন বিস্ফোৰণৰ আশংকা কৰিছিল। কিন্তু মেকগ্ৰেগৰে উল্লেখ কৰিছে যে বৰ্ডিং পাৰ্টিয়ে মূল হেচ্চটো সুৰক্ষিত পাইছিল আৰু কোনো ধোঁৱাৰ গোন্ধ পোৱাৰ প্ৰতিবেদন দিয়া নাছিল। তাই কয় যে হোল্ডত থকা ১,৭০১ টা বেৰেলৰ ভিতৰত নটা খালী আছিল, কিন্তু খালী নটা ৰঙা ওকেৰে নিৰ্মিত বুলি লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল, আনবোৰৰ দৰে বগা ওক নহয়। ৰঙা ওক অধিক ছিদ্ৰযুক্ত কাঠ বুলি জনা যায় আৰু সেয়েহে লিক হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

মেৰী চেলেষ্টৰ ৰহস্যত লুগোচিয়ে অভিনয় কৰা সেই হমিচিডেল নাবিকজনৰ বিষয়ে, তেওঁ হয়তো দুজন জাৰ্মান ক্ৰুমেন, ভাতৃ ভলকাৰ্ট আৰু বয়ে লৰেঞ্জেনৰ পৰা আকৰ্ষিত হৈছিল, যিসকল সন্দেহৰ আৱৰ্তত পৰিছিল কিয়নো পৰিত্যক্ত জাহাজখনত তেওঁলোকৰ কোনো ব্যক্তিগত সম্পত্তি পোৱা নগ’ল। কিন্তু লৰেঞ্জেনৰ এজন বংশধৰে মেকগ্ৰেগৰক কৈছিল যে ১৮৭২ চনৰ আৰম্ভণিতে এটা জাহাজডুবিত যুটিটোৱে তেওঁলোকৰ গিয়াৰ হেৰুৱাইছিল। মেকগ্ৰেগৰে কয়, “তেওঁলোকৰ কোনো উদ্দেশ্য নাছিল।

মেৰী চেলেষ্টে

কি নহ’ল তাক অগ্ৰাহ্য কৰাৰ পিছত, মেকগ্ৰেগৰে কি হ’ব পাৰে সেই প্ৰশ্নৰ সন্মুখীন হৈছিল।

মুকলি সাগৰত এখন জাহাজ এৰি দিওঁতে এজন কেপ্টেইনে আদেশ দিয়ে আৰু এজন নাবিকে কাম কৰে। কিন্তু কেপ্টেইন ব্ৰিগছে সেইটোৱেই আদেশ দিছিল নেকি? যদি হয়, কিয়?

তেওঁৰ জাহাজখন সাগৰীয় আছিল। মেচাচুচেটছৰ উডছ হোল অশ্বন’গ্ৰাফিক ইনষ্টিটিউচনৰ এজন ভৌতিক সামুদ্ৰিক বিশেষজ্ঞ আৰু অৱহেলিত জাহাজৰ বিশেষজ্ঞ ফিল ৰিচাৰ্ডচনে কয়, “এইয়া বানপানী বা অন্য কাৰণত ভয়ংকৰভাৱে ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা নাছিল।” এইকথা মেকগ্ৰেগৰে তাইৰ অনুসন্ধানত তালিকাভুক্ত কৰিছিল। আৱিষ্কাৰকাৰী দলটোৱে ইয়াত যাত্ৰা কৰিছিল, সেয়েহে ই সঁচাকৈয়ে ভাল অৱস্থাত আছিল।

মেৰী চেলেষ্টেৰ আগত ব্ৰিগছৰ জীৱনে কোনো সূত্ৰ প্ৰদান কৰা নাছিল। মেকগ্ৰেগৰে কেপ্টেইনৰ গৃহ চহৰ মেৰিয়ন, মেচাচুচেটচ লৈ গৈছিল আৰু আৰ্থাৰ ব্ৰিগছৰ বংশধৰসকলৰ সাক্ষাৎকাৰ লৈছিল। ব্ৰিগছে ৭ বছৰীয়া এটা পুত্ৰ এৰি গৈছিল। মেকগ্ৰেগৰে জানিব পাৰিছিল যে কেপ্টেইনজন শিপিং চক্ৰত অভিজ্ঞ আছিল। তাই কৈছিল, “তেওঁ অযৌক্তিক কিবা কৰিব বুলি কেতিয়াও প্ৰশ্ন কৰা হোৱা নাছিল।”

তেনেহ’লে ব্ৰিগছৰ জাহাজ এৰি যোৱাৰ যুক্তিসঙ্গত কাৰণ আছিল নেকি? মেকগ্ৰেগৰে ভাবিছিল যে যদি তাই নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে যে ব্ৰিগছ, তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু কৰ্মচাৰীসকলে জাহাজখন এৰি দিয়াৰ সঠিক স্থান ক’ত, তেন্তে তাই সকলো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ পাবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে। তাই মেৰী চেলেষ্টৰ লগ শ্লেটৰ প্ৰতিলিপিৰ পৰা জানিছিল – য’ত লগটোত লিপিবদ্ধ কৰাৰ আগতে স্বৰলিপি প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল – যে জাহাজখন ছয় মাইল দূৰত আছিল, আৰু দৃষ্টিৰ ভিতৰত, ২৫ নৱেম্বৰত ছাণ্টা মাৰিয়াৰ এজোৰেচ দ্বীপ; তাই দেই গ্ৰেটিয়া দলৰ সাক্ষ্যৰ পৰা জানিছিল যে দহ দিনৰ পিছত, জাহাজখন দ্বীপটোৰ পৰা প্ৰায় ৪০০ মাইল পূবত আছিল। মেকগ্ৰেগৰে ৰিচাৰ্ডচনক পিছলৈ কাম কৰিবলৈ আৰু এই দুটা বিন্দুৰ মাজত এটা পথ সৃষ্টি কৰিবলৈ কৈছিল।

মেৰী চেলেষ্টে

ৰিচাৰ্ডচনে কৈছিল যে তেওঁক সেই সময়ত পানীৰ তাপমাত্ৰা, বতাহৰ গতি আৰু বতাহৰ দিশৰ প্ৰয়োজন হ’ব, আন্তৰ্জাতিক সামগ্ৰিক মহাসাগৰ-বায়ুমণ্ডল ডাটা ছেট (ICOADS)ত মেকগ্ৰেগৰে পোৱা তথ্য, এক ডাটাবেচ যি ১৭৮৪ চনৰ পৰা ২০০৭ চনলৈ বিশ্বব্যাপী সামুদ্ৰিক তথ্য সংৰক্ষণ কৰে আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন অধ্যয়ন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। তেওঁ, তেওঁৰ য়াটছমেন স্বামী স্কট আৰু ৰিচাৰ্ডচনে তথ্যবোৰ আঁকি নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল যে মেৰী চেলেষ্টে ২৫ নৱেম্বৰত ইয়াৰ ৰেকৰ্ড কৰা স্থানৰ পৰা ৫ ডিচেম্বৰত দেই গ্ৰেটিয়া কৰ্মচাৰীসকলে ইয়াক ক’ত বিচাৰি পাইছিল সেইটো নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰিলেহেঁতেন নেকি।

সেই সময়ত, মেকগ্ৰেগৰে এই সত্যটো বিবেচনা কৰিছিল যে এজন অধিনায়কে সম্ভৱতঃ ভূমিৰ দৃষ্টিৰ ভিতৰত পৰিত্যক্ত এখন জাহাজৰ অৰ্ডাৰ দিব। যিহেতু ছাণ্টা মাৰিয়া কেইবাশ মাইলৰ বাবে অন্তিম খন ভূমি আছিল, সেয়েহে শেষ লগ এণ্ট্ৰি লিখা হোৱাৰ পিছত ২৫ নৱেম্বৰৰ ৰাতিপুৱা মেৰী চেলেষ্টক এৰি দিয়া হৈছিল বুলি ধাৰণা কৰাটো নিৰাপদ যেন লাগিছিল।

কিন্তু কিয় ?

এই সন্দৰ্ভত, মেকগ্ৰেগৰে কয়, এটৰ্নি জেনেৰেল ছলি-ফ্লাডৰ টোকাবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ। তেওঁ লিখিছিল যে তেওঁ যোৱা পাঁচ দিনলৈকে এই যাত্ৰাৰ বিষয়ে একো অস্বাভাৱিক দেখা নাছিল, যাৰ বাবে তেওঁ শেষৰ পৰা পাঁচ দিনৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা জাহাজখনৰ লগটো লিপিবদ্ধ কৰিছিল। জাহাজখনৰ লগটো ১৮৮৫ চনত হেৰাই গৈছিল বুলি ধাৰণা কৰা হয়, সেয়েহে সেই ট্ৰেন্সক্ৰিপচনবোৰে মেকগ্ৰেগৰ আৰু ৰিচাৰ্ডছনৰ বাবে জাহাজখনৰ বাবে লগ কৰা পাঠ্যক্ৰম আৰু অৱস্থানবোৰ ৰচনা কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় প্ৰদান কৰিছিল। দুয়োজনে তেতিয়া  ICOADSৰ তথ্য আৰু সেই সময়ত সাগৰৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত অন্যান্য তথ্যৰ পোহৰত সেই স্থিতিবোৰ পুনৰ বিবেচনা কৰিছিল। তেওঁলোকৰ উপসংহাৰ: ব্ৰিগছ প্ৰকৃততে ১২০ মাইল পশ্চিমত আছিল য’ত তেওঁ ভাবিছিল যে তেওঁ সঠিক ঠাইত আছিল, সম্ভৱতঃ এটা অশুদ্ধ ক্ৰ’নোমিটাৰৰ বাবে। অধিনায়কৰ গণনাঅনুসৰি, তেওঁ মাটি খিনি তিনিদিন আগতে দেখিব লাগিছিল।

মেৰী চেলেষ্টে

ছলি-ফ্লাডৰ টোকাবোৰে আন এটা তথ্য লাভ কৰিছিল যাক মেকগ্ৰেগৰ আৰু ৰিচাৰ্ডচনে গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি বিবেচনা কৰিছিল: এজোৰেছ পোৱাৰ আগদিনা, ব্ৰিগছে পথ সলনি কৰিছিল আৰু ছাণ্টা মাৰিয়া দ্বীপৰ উত্তৰদিশে গৈছিল, সম্ভৱতঃ আশ্ৰয় বিচাৰিছিল।

জাহাজৰ লগত অন্তিমপ্ৰৱেশৰ আগদিনা ৰাতি মেৰী চেলেষ্টে পুনৰ খহটা সাগৰ আৰু ৩৫ নটতকৈও অধিক বতাহৰ সন্মুখীন হৈছিল। তথাপিও, মেকগ্ৰেগৰৰ মতে খহটা সাগৰ আৰু এটা ত্ৰুটিপূৰ্ণ ক্ৰ’নোমিটাৰে এজন অভিজ্ঞ কেপ্টেইনক জাহাজ এৰি দিবলৈ প্ৰেৰিত নকৰে। আন কিবা কাৰণ আছিল নেকি?

মেকগ্ৰেগৰে জানিব পাৰিছিল যে ইয়াৰ আগৰ যাত্ৰাত মেৰী চেলেষ্টে কয়লা কঢ়িয়াই লৈ গৈছিল আৰু শেহতীয়াকৈ জাহাজখন ব্যাপকভাৱে পুনৰ স্থাপন কৰা হৈছিল। কয়লাৰ ধুলি আৰু নিৰ্মাণৰ আৱৰ্জনাবোৰে জাহাজখনৰ পাম্পবোৰ বেয়া কৰিব পাৰিলেহেঁতেন, যিয়ে মেৰী চেলেষ্টত পোৱা বিচ্ছিন্ন পাম্পটো ব্যাখ্যা কৰিব। পাম্পটো নিষ্ক্ৰিয় হোৱাৰ সৈতে, ব্ৰিগছে নাজানিলেহেঁতেন যে তেওঁৰ জাহাজৰ হুলত কিমান সাগৰৰ পানী আছে, যিটো তেওঁৰ বাবে চাক্ষুষভাৱে জোখাৰ বাবে সম্পূৰ্ণৰূপে পেক কৰা আছিল।

মেকগ্ৰেগৰ কৈছিল, “খহটা বতৰৰ মাজেৰে অহা, আৰু অৱশেষত পলমকৈ ভূমি দেখা পোৱা আৰু তেওঁৰ জাহাজখন ডুবিব নে নাই নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ কোনো উপায় নথকাৰ বাবে হয়তো জাহাজ এৰিবলৈ ব্ৰিগছে নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছিল।

এই ঘটনাটোৰ আচল সত্যতা আজিও ৰহস্যৰ আঁৰত আছে।

বি.দ্ৰ.: এনেধৰণৰ ৰহস্যজনক ঘটনাৰ বিষয়ে পঢ়ি থাকিবলৈ অনুগ্ৰহ কৰি জ্ঞানোদয়ত Register কৰক

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: