জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰৰ আঁৰৰ ৰহস্য Mystery behind the Magnetic Hill of Ladakh 2021

লাডাখ
লাডাখ

লাডাখ, এই শব্দটোৱে আমাৰ মনত এক ৰহস্যময় ভূমিৰ প্ৰতিচ্ছবি সৃষ্টি কৰে। বহু শতিকাৰ আগতে শ্বাহজাহানে কৈছিল যে যদি পৃথিৱীত স্বৰ্গ আছে তেন্তে ই কাশ্মীৰত আছে। সেই বিষয়ে মই কব বিছাৰোঁ যে তেখেতে হয়তো লাডাখ ভ্ৰমণ কৰা নাছিল নহ’লে নিশ্চিতভাৱে তেখেতে তেখেতৰ মতামত সলনি কৰিলেহেঁতেন। হয়তো তেখেতে “কাশ্মীৰ” শব্দটো কওঁতে লাডাখকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল। লাডাখৰ কেইবাটাও মনোমোহা ঠাইৰ ভিতৰত, এনে এটা ঠাই আছে যিয়ে দীৰ্ঘদিন ধৰি মানুহক আকৰ্ষণীয় কৰি ৰাখিছে আৰু এতিয়াও কৰি আছে। এই ঠাই লেহৰ পৰা কাৰ্গিল অভিমুখে প্ৰায় ৩০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত আৰু লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰ (Magnetic Hill) হিচাপে জনাজাত পথৰ এটা সৰু অংশ।

লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰ কি ?

চুম্বকীয় পাহাৰ
Image from Flickr

শ্ৰীনগৰ – লেহ ঘাইপথৰ এই বিশেষ অংশত, আপুনি স্পষ্টভাৱে পথটো ওপৰলৈ যোৱা দেখিব। তথাপিও যদি আপুনি গাড়ীৰ ইঞ্জিনটো বন্ধ কৰে আৰু আপোনাৰ বাহনখন নিৰপেক্ষভাৱে থিয় হ’বলৈ দিয়ে, ই লাহে লাহে ওপৰলৈ যাবলৈ আৰম্ভ কৰিব আৰু নিজে নিজে ২০ কিলোমিটাৰ প্ৰতি ঘণ্টা পৰযন্ত বেগলৈ যাব পাৰে। এই ঠাইখিনি ‘গ্ৰেভিটি হিল লাডাখ’ বা ‘গ্ৰেভিটি ডিফাইং হিল লাডাখ’ৰ নামেও জনা যায়। সঁচাই ৰহস্যময় নহয়নে ? 

লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰৰ ৰহস্য

চুম্বকীয় পাহাৰত আচলতে কি হয়? ইয়াৰ আঁৰত কেইটামান বেলেগ বেলেগ তত্ত্ব আছে। আটাইতকৈ সচৰাচৰ তত্ত্ব অনুসৰি, এই ৰহস্যজনক ঘটনাটোৰ আঁৰত যিটো শক্তিয়ে কাম কৰি আছে বুলি বিশ্বাস কৰা হয় সেইটো হৈছে এক চুম্বকীয় শক্তি যি ইমান শক্তিশালী যে গাড়ীবোৰো ওপৰলৈ টানি নিব পাৰে। এইটো প্ৰকৃততে ইমান কুখ্যাত যে আনকি এই অঞ্চলৰ ওপৰেৰে উৰি যোৱা বিমানবোৰেও চুম্বকীয় হস্তক্ষেপ পৰিহাৰ কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ উচ্চতা বৃদ্ধি কৰে।

ইয়াৰ মাজেৰে যোৱা প্ৰতিজন পৰ্যটক লৈ যোৱা চালকে পৰ্যটকসকলক গাড়ীখন কেনেদৰে চলি আছিল তাৰ অভিজ্ঞতা ল’বলৈ ইঞ্জিনটো বন্ধ কৰি দিয়ে। কিছুমান লোকে লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰৰ ৰহস্যৰ বিষয়ে অৱগত নহয় আৰু মাত্ৰ ইয়াৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়; কিন্তু যিসকলে জানে তেওঁলোকে যি শুনিছিল সেয়া সঁচা নে কেৱল এটা নিৰ্মিত কাহিনী সেয়া পৰীক্ষা কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ গাড়ী ৰখাই দিয়ে।

পৌৰাণিক কাহিনী

অৱশ্যে, যদি আপুনি এই বিষয়ে স্থানীয় লোকসকলৰ সৈতে কথা পাতে, বিশেষকৈ গাওঁবাসীসকলে, তেওঁলোকে আপোনাক কাহিনীটোৰ এটা পৃথক সংস্কৰণ দিব। তেওঁলোকৰ মতে, ই এটা পোনপটীয়াকৈ স্বৰ্গলৈ লৈ যোৱা পথ। ইয়াৰ যোগ্য লোকসকলক স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে টানি আনিব আৰু অযোগ্য সকলে যিমানেই চেষ্টা নকৰক কিয় এই পথেৰে যাব নোৱাৰে। তেওঁলোকৰ বাবে এই সমগ্ৰ ধাৰণা আৰু ক্ষেত্ৰটো অতিপ্ৰাকৃতিক।

Magnetic Hill

এইটো সাধাৰণতে এনে ধৰণৰ ঘটনা হোৱা সকলো ঠাইতে ঘটে। কিছুমান লোকে ইয়াক বিশ্বাস কৰে আৰু কিছুমানে ইয়াক কেৱল এটা কাহিনী বুলি ভাবে। কিছুমান মানুহে চালকসকলক প্ৰতাৰিত কৰাৰ বাবে দোষাৰোপ কৰে যে তেওঁ ইঞ্জিনটো বন্ধ কৰাৰ সময়ত বাহনখন কিয় চলি আছিল। গতিকে এইটো সম্পূৰ্ণ স্পষ্ট আছিল যে কিবাইটো টানিছিল। আন কিছুমান মানুহে ভালদৰে নাজানিছিল যে ৰাস্তাটোৰ এই সঠিক অংশটো ক’ত আছে সেয়েহে তেওঁলোকে আন ঠাইত ৰৈছিল। আৰু যেতিয়া তেওঁলোকৰ বাহনবোৰ স্থিৰ হৈ আছিল, তেওঁলোকে চুম্বকীয় পাহাৰ কাহিনীটো ভুৱা বুলি বিশ্বাস কৰিছিল।

চুম্বকীয় পাহাৰ সঁচাকৈ আছেনে ?

যদি আপুনি সঠিক স্থানত থাকে, য’ত প্ৰকৃততে বি.আৰ.ও.-ৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা আছে, আপুনি ইঞ্জিনটো বন্ধ কৰাৰ পিছতো আপোনাৰ বাহনখনে অতি লাহে লাহে চলাচল কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

চুম্বকীয় পাহাৰ

এবাৰ চাফাৰী এখনত থকা লোকসকলে তেওঁলোকৰ গাড়ীখন সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ কৰি দিছিল কিন্তু কিছু মুহূৰ্তৰ পিছতে তেওঁলোকৰ টাটা চাফাৰী যি বয়-বস্তু আৰু যাত্ৰীৰে সম্পূৰ্ণৰূপে ভৰ্তি এখন বাহন আছিল তথাপিও লাহে লাহে গতি লাভ কৰিছিল। গতিকে হয় ই নিশ্চিতভাৱে কাম কৰে কিন্তু কেনেকৈ আৰু কিয় ই সম্পূৰ্ণৰূপে এটা বেলেগ কাহিনী। চুম্বকীয় ক্ষেত্ৰৰ সৈতে ইয়াৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই আৰু নিশ্চিতভাৱে অতিপ্ৰাকৃতিক বস্তু নহয়।

চুম্বকীয় পাহাৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ ব্যাখ্যা – চুম্বকীয় পাহাৰৰ আঁৰৰ ৰহস্য

স্নায়ুবিজ্ঞানত অপ্টিকেল ইলিউচনৰ ধাৰণা আছে; যাৰ অৰ্থ হৈছে সাধাৰণ মানুহৰ ভাষাত আপুনি হয় এনে কিবা দেখিছে যিটো একেবাৰে নাই; বা আপুনি বস্তুবোৰ শাৰীৰিকভাৱে থকাতকৈ বেলেগ দেখিছে। ৰেকৰ্ড কৰা অসংখ্য অপ্টিকেল ইলিউচনৰ ভিতৰত, গ্ৰেভিটি হিলৰ এটা আছে; যাৰ অৰ্থ হৈছে যে অতি সামান্য তলৰ ঢাল এটা ওপৰৰ ঢাল যেন লাগিছে।

আমাৰ চকু আৰু মন দিগন্তক এক নিৰ্ভৰযোগ্য প্ৰসংগ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি এটা নিৰ্দিষ্ট ঢাল পোন নে হেলনীয়া হৈ আছে সেয়া ক’বলৈ সক্ষম হ’ব। দিগন্ত অবিহনে, আমি নিশ্চিতভাৱে ক’ব নোৱাৰিম। একেই ধাৰণাটোৱে বিমান চলাচলতো কাম কৰে। আকাশত ওপৰলৈ উঠা পাইলটসকলে দিগন্ত চাব নোৱাৰে; আৰু যদি এইটো ইলেক্ট্ৰনিক সঁজুলি আৰু গেজেট নহয়; তেওঁলোকে কেতিয়াও ক’ব নোৱাৰিব যে বিমানখন পোন, ওপৰলৈ বা তললৈ উৰি আছে নে নাই।

যদি দিগন্ত বাধাগ্ৰস্ত হয়, আমাৰ মন বিভ্ৰান্ত হয় আৰু প্ৰায়ে বস্তুবোৰ পথালি বা উলম্ব বুলি অনুভৱ কৰিব পাৰে যেতিয়া সেইবোৰ প্ৰকৃততে নহয়।  

Illusion of Magnetic hill

ইলিউচন বা ভ্ৰম

এই একেই ধাৰণা আমাৰ লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য। এইটো সম্পূৰ্ণৰূপে পাহাৰৰ নিৰ্দিষ্ট বিন্যাসৰ ফলত হোৱা এক প্ৰাকৃতিক অপ্টিকেলৰ প্ৰভাৱ যি দিগন্তক বাধা দিয়ে। ৰাস্তাটোৰ সেই চমু অংশটো যিটো প্ৰকৃততে ওপৰলৈ যোৱা যেন লাগিছে সেয়া তললৈ গৈছে আৰু এইকাৰণেই গাড়ীবোৰে লাহে লাহে গতি লাভ কৰে। এই প্ৰসাৰিত আপোনাৰ চকুৰ সন্মুখৰ পাহাৰবোৰ স্বাভাৱিকতে এনেদৰে স্থাপন কৰা হৈছে যাতে সেইবোৰে আপোনাৰ মনক প্ৰতাৰণা কৰিব; আৰু আপুনি ওপৰলৈ গৈ আছে বুলি বিশ্বাস কৰিবলৈ বাধ্য কৰাব। যিহেতু আপোনাৰ চকুৱে দিগন্ত স্পষ্টভাৱে চাব নোৱাৰে, আপোনাৰ মনৰ বিৰোধিতা কৰাৰ কোনো উপায় নাথাকে।

একে ধৰণৰ অন্যান্য পৰিঘটনা

গোটেই পৃথিৱীত এনে ধৰণৰ ভুলবশতঃ চিহ্নিত বহুতো গ্ৰেভিটি হিল আছে। কেইবাটাও ৰাস্তা যিবোৰ ওপৰলৈ যোৱা যেন লাগিছে য’ত হেলনীয়াটো প্ৰকৃততে তললৈ আছে। এনে কিছুমান নদী আছে যি মাধ্যাকৰ্ষণক অস্বীকাৰ কৰি ওপৰলৈ বৈ যোৱা যেন লাগে; যিটো আকৌ এটা অপ্টিকেল ভ্ৰম কিয়নো পানী প্ৰকৃততে তললৈ বৈ আছে। গুজৰাটৰ তুলসীশ্যাম, স্কটলেণ্ডৰ বৈদ্যুতিক ব্ৰে আৰু চীনৰ গানচু এনে ঠাইৰ কেইটামান উদাহৰণ।

চুম্বকীয় পাহাৰ ক‘ত অৱস্থিত ?

চুম্বকীয় পাহাৰ বুলি জনাজাত ঠাইখন লেহ চহৰৰ পৰা প্ৰায় ২৮ কিলোমিটাৰ আৰু কাৰ্গিলৰ পৰা ১৯০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত শ্ৰীনগৰ-লেহ ঘাইপথত অৱস্থিত। এই পাহাৰটো লেহ আৰু কাৰ্গিল চহৰৰ মাজত অৱস্থিত। গতিকে ইয়াত উপস্থিত হোৱাৰ আটাইতকৈ সহজ উপায় হ’ল প্ৰথমে লেহ চহৰলৈ যোৱা আৰু তাৰ পিছত চুম্বকীয় পাহাৰ ভ্ৰমণ কৰা।

Magnetic Hill

চুম্বকীয় পাহাৰৰ পৰা নিকটতম বিমানবন্দৰটো লেহত আছে, য’ত দিল্লীলৈ অহা-যোৱা কৰা নিয়মীয়া বিমান আছে।  আপুনি চুম্বকীয় পাহাৰ চাবলৈ পাৰে। বাটত, আপুনি আন ঠাই যেনে গুৰুদ্বাৰা পাথাৰ চাহিব, সিন্দাছ জাংস্কাৰ সঙ্গম আদিও সামৰি চাই যাব পাৰে। এই সকলোবোৰ ৰাস্তাৰ একেটা অংশতে অৱস্থিত। লেহৰ পৰা নিকটতম মুখ্য ৰেল ষ্টেচন হৈছে জম্মু তাৱী, লেহৰ পৰা প্ৰায় ৮০০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত। ৰেল ষ্টেচনৰ পৰা, আপুনি শ্ৰীনগৰ আৰু কাৰ্গিল হৈ লেহলৈ যাব পাৰে। এনেদৰে, আপুনি প্ৰকৃততে বাটত চুম্বকীয় পাহাৰটো পাই যাব। আনটো মুখ্য ৰেল ষ্টেচন চণ্ডিগড়ত আছে। তাৰ পৰা, আপুনি  মানালী হৈ লেহলৈ যাব পাৰে।

কেৱল চুম্বকীয় পাহাৰে নহয়, লাডাখৰ সকলোবোৰ ঠাই পাবলৈ এইটোৱে সম্ভৱতঃ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৰু আটাইতকৈ পছন্দৰ উপায়। আপোনাৰ পছন্দৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, আপুনি হয় শ্ৰীনগৰ হৈ পথটো বাছনি কৰিব পাৰে বা লেহ চহৰ পাবলৈ মানালী লেহ ঘাইপথ ল’ব পাৰে।

 পৰ্যটন ঋতুত (মে’ৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰলৈ) লাডাখৰ বাবে শ্ৰীনগৰ আৰু মানালী দুয়োৰে পৰা নিয়মীয়া বাছ উপলব্ধ থাকে। বাছবোৰ JKSRTC আৰু HRTCৰ  দ্বাৰা পৰিচালিত। আপুনি যিকোনো চহৰৰ পৰা লেহ চহৰৰ বাবে এখন বাছত উঠিব পাৰে আৰু তাৰ পৰা চুম্বকীয় পাহাৰ দৰ্শন কৰিব পাৰে।

লেহৰ পৰা চুম্বকীয় পাহাৰৰ পথ

আপুনি নিশ্চিত নহ’লে কোনো স্থানীয় লোকক সুধিব আৰু তেওঁলোকে আপোনাক শ্ৰীনগৰ-লেহ ঘাইপথৰ দিশত আঙুলিয়াই দিব। ৰাস্তাটোৰ অৱস্থা অতি মসৃণ আৰু লেহৰ পৰা চুম্বকীয় পাহাৰ পাবলৈ আপোনাক 30 ৰ পৰা 40 মিনিটতকৈ বেছি সময় নালাগিব। যদি আপুনি দ্বাৰা লাডাখত উপস্থিত হয় তেন্তে আপুনি হয় কেৱল চুম্বকীয় পাহাৰ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে বা লেহৰ পৰা শ্ৰীনগৰলৈ যাত্ৰা কৰোঁতে ইয়াক চাই যাব পাৰে।

Road to magnetic hill

লেহৰ পৰা ৰাস্তাটো যথেষ্ট পোনপটীয়া। লেহ বিমানবন্দৰ বা হল অফ ফেমৰ ওচৰত উপস্থিত হওক আৰু মেগনেটিক হিলৰ ফালে গাড়ী চলাবলৈ আৰম্ভ কৰক। গুৰুদ্বাৰা পাথৰ চাহিবও বাটত পৰিব যদি আপুনি এই ফালে অহাৰ সময়ত তালৈও যাব বিচাৰে যাব পাৰে। লেহ বিমানবন্দৰৰ পৰা চুম্বকীয় পাহাৰৰ দূৰত্ব লেহ বিমানবন্দৰ আৰু মেগনেটিক হিলৰ মাজত মুঠ দূৰত্ব ২৫ কিলোমিটাৰ।

লেহ চহৰৰ পৰা বিশেষভাৱে চুম্বকীয় পাহাৰৰ বাবে কোনো বাছ উপলব্ধ নাই। কিন্তু কাৰ্গিল আৰু লামায়ুৰু অভিমুখে যোৱা প্ৰতিখন বাছ ইয়াৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায় যাৰ মাজেৰে আপুনি চুম্বকীয় পাহাৰ পাবলৈ আৰু তাত নামিবলৈ উঠিব পাৰে। টেক্সিবোৰো বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা সহজে উপলব্ধ। বা আপুনি মেগনেটিক হিল ভ্ৰমণ কৰিবলৈ মটৰচাইকেল বা এক্টিভাৰ দৰে স্বয়ংক্ৰিয় স্কুটাৰও ভাড়া কৰিব পাৰে।

চুম্বকীয় পাহাৰ খোলা থাকে নে ?

হয়, মেগনেটিক হিল গোটেই বছৰটো খোলা থাকে। ইয়াত ৰাস্তা কেতিয়াও বন্ধ নহয়, আনকি শীৰ্ষ শীতকালতো। চুম্বকীয় পাহাৰ ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় হৈছে মে ৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ লৈ, যি লাডাখ ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়। এইটো পৰ্যটন ঋতু যাৰ অৰ্থ হৈছে যে লাডাখৰ সকলো পথ মুকলি থাকিব আৰু সমগ্ৰ পৰ্যটন সম্পৰ্কীয় উদ্যোগটো কাৰ্যকৰী হ’ব। এই মাহবোৰত বতৰও মজলীয়া গৰম দিন আৰু মনোৰম শীতল ৰাতিৰ সৈতে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হয়। অক্টোবৰ /নৱেম্বৰৰ পৰা লাডাখলৈ যোৱা ৰাস্তাবোৰ বন্ধ থাকে আৰু বতৰ ভয়ানক ঠাণ্ডা হৈ পৰে যাৰ ফলত ইয়াত ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰাটো বেয়া হৈ পৰে।

সামৰণি

গতিকে যেতিয়া আপুনি লেহলৈ যাব, চুম্বকীয় পাহাৰত ৰ’ব আৰু আচৰিত হ’ব কিন্তু আপোনাৰ বাহনখন নিজে চলাচল কৰি আছে বুলি নহয় কিন্তু আপোনাৰ মনকেনেদৰে প্ৰকৃততে কেনে আছে তাৰ ঠিক বিপৰীত কিবা এটা চাবলৈ প্ৰৱঞ্চিত হৈছে বুলি। যদি আপুনি তালৈ গৈছে আৰু আপোনাৰ অভিজ্ঞতা ভাগ বতৰা কৰিব বিচাৰে, তেন্তে অনুগ্ৰহ কৰি তলত comment কৰি জনাব।

ধন্যবাদ

Join Us

1 thought on “লাডাখৰ চুম্বকীয় পাহাৰৰ আঁৰৰ ৰহস্য Mystery behind the Magnetic Hill of Ladakh 2021”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: