জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

ধ্যান চাঁদৰ বিষয়ে শীৰ্ষ ২০ টা আকৰ্ষণীয় তথ্য Top 20 Interesting facts about Dhyan Chand

ধ্যান চাঁদৰ চমু পৰিচয়

ধ্যান চাঁদ

ব্যক্তিগত জীৱন

প্ৰকৃত নাম – ধ্যান সিং

উপনাম – হকীৰ যাদুকৰ, চাঁদ (চন্দ্ৰ)

জন্মতাৰিখ – ২৯ আগষ্ট , ১৯০৫ (এলাহাবাদ)

মৃত্যুৰ তাৰিখ – ৩ ডিচেম্বৰ ১৯৭৯ (দিল্লী, ভাৰত)

বয়স (মৃত্যুৰ সময়ত) – 74 বছৰ

পিতৃৰ নাম – চুবেদাৰ সমেশ্বৰ দত্ত সিং (সেনাত চুবেদাৰ)

মাতৃৰ নাম – শাৰদা সিং

ভাতৃৰ নাম – মুল সিং (হাবিলদাৰ)

             ৰূপ সিং (হকী খেলুৱৈ)

খেলুৱৈ জীৱন

Dhyan Chand as Player

আন্তৰাষ্ট্ৰীয় আত্মপ্ৰকাশ – নিউজিলেণ্ড ভ্ৰমণ (এপ্ৰিল ১৯২৬)

ঘৰুৱা/ৰাজ্যিক দল – ঝান্সি হিৰো

প্ৰশিক্ষক/পৃষ্ঠপোষক (পৰামৰ্শদাতা) – চুবেদাৰ – মেজৰ ভোলে তিৱাৰী

প্ৰিয় খেল খন খেলা হৈছিল –  ১৯৩৩ চনত কলিকতাৰ বিটন কাপৰ ফাইনেলত কলিকতা কাষ্টমছ আৰু ঝান্সি হিৰোৰ মাজত

সৈনিক জীৱন

সেৱা/শাখা – ব্ৰিটিছ অধীন ভাৰতীয় সেনা

সেৱাৰ ম্যাদ – ১৯২১-১৯৫৬

ইউনিট – পাঞ্জাৱ ৰেজিমেন্ট

সেনাত যোগদান কৰিছিল – এজন সৈনিক হিচাপে (১৯২২)

সেনাৰ পৰা অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছিল – মেজৰ হিচাপে  (১৯৫৬)

সফলতাসমূহ

• তেখেতে তেখেতৰ হকী কেৰিয়াৰত প্ৰায় ১০০০ গ’ল কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত ৪০০ টা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মেচত গ’ল কৰা হৈছিল।

• তেখেতে ৩ টা অলিম্পিক স্বৰ্ণ পদক জিকিছে।

• তেখেতে ১৯২৮ চনৰ আমষ্টাৰডাম অলিম্পিক গেমছত সৰ্বাধিক ১৪ টা গ’ল কৰিছিল আৰু লগতে ১৯৩৬ চনৰ বাৰ্লিন অলিম্পিকত সৰ্বাধিক সংখ্যক গ’ল কৰিছিল।

  • ১৯৩৫ চনত নিউজিলেণ্ড আৰু অষ্ট্ৰেলিয়া ভ্ৰমণত ধ্যান চাঁদ ৪৩ খন মেচত ২০১ টা গ’ল কৰাৰ বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছিল।
  • বঁটা/সন্মান – ১৯২৮, ১৯৩২ আৰু ১৯৩৬ চনত অলিম্পিক গেমছত সোণৰ পদক জিকিছিল।

 ১৯৫৫ চনৰ – বছৰতেওঁক পদ্মভূষণ বঁটাও প্ৰদান কৰা হয়।

Dhyan Chand

ধ্যান চাঁদৰ বিষয়ে শীৰ্ষ ২০ টা কিছুমান আকৰ্ষণীয় তথ্য

১। ধ্যান চাঁদক হকীৰ ইতিহাসৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈ হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু তেখেতক “হকীৰ যাদুকৰ” বুলিও কোৱা হয়।

২। সৰুতে ধ্যান চাঁদৰ ক্ৰীড়াৰ প্ৰতি কোনো আগ্ৰহ নাছিল। অৱশ্যে, তেখেতে তেখেতৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে অনানুষ্ঠানিক খেলত যোগদান কৰিছিল

৩। ষষ্ঠ শ্ৰেণীৰ পিছত, ধ্যান চাঁদৰ স্কুল এৰিব লগা হৈছিল কিয়নো তেখেতৰ দেউতাক সেনাত আছিল আৰু সেইবাবে তেখেতলোকৰ পৰিয়ালটোৱে প্ৰায়ে স্থানান্তৰৰ বাবে স্থানান্তৰিত হৈছিল।

Dhyan Chand playing Hockey

৪। এবাৰ যেতিয়া ধ্যান চাঁদ ১৪ বছৰ বয়সৰ  আছিল, তেখেতে তেখেতৰ দেউতাকৰ সৈতে হকী খেল চাবলৈ গৈছিল। তাত তেখেতে এটা দলক ২ টা গ’লত হাৰি থকা দেখিছিল। চাঁদে দেউতাকক সুধিছিল যে তেখেত হাৰি থকা দলটোৰ হৈ খেলিব পাৰিবনে। তেখেতৰ দেউতাকে সন্মত হৈ কৈছিল, “পাৰিবা কিয় নোৱাৰিবা ?”। ধ্যান চাঁদে সেইখন খেলত ৪ টা গ’ল কৰিছিল। তেখেতৰ খেল দেখি  সেনা বিষয়াসকল বহুত প্ৰভাৱিত হৈছিল আৰু সেনাত যোগদান কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল।

৫। ১৯২১ চনত তেখেতে ১৬ বছৰ বয়সত ব্ৰিটিছ অধীন ভাৰতীয় সেনাত সৈনিক হিচাপে যোগদান কৰিছিল।

৬। ধ্যান চাঁদৰ প্ৰকৃত নাম আছিল ধ্যান সিং। তেখেতৰ নামৰ “চাঁদ” শব্দৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হৈছে “চন্দ্ৰ” কাৰণ তেখেতে ৰাতি বহুত অনুশীলন কৰিছিল। তেখেতক তেখেতৰ প্ৰশিক্ষক পংকজ গুপ্তাই এই নামটো দিছিল।

৭। ১৯২৫ চনত তেখেতে প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰীয় খেল খেলিছিল আৰু সেই খেলখনৰ প্ৰদৰ্শনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় দলৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছিল।

৮। তেখেতে তেখেতৰ প্ৰথমখন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেলত গ’লৰ হেট্ৰিক অৰ্জন কৰিছিল।

৯। ১৯২৮ চনত আমষ্টাৰডাম গ্ৰীষ্মকালীন অলিম্পিকত  তেখেতে ৫ খন খেলত সৰ্বাধিক ১৪ টা গ’ল কৰিছিল আৰু প্ৰতিযোগিতাখনত সৰ্বাধিক গ’ল কৰা খেলুৱৈ হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা তেখেত হকাৰ যাদুকৰ  হিচাপে পৰিচিত হৈছিল।

১০। ভাৰতে ১৯৩২ চনৰ লছ এঞ্জেলছ অলিম্পিকত সোণৰ পদক জিকিছিল।

১১। ১৯৩৪ চনৰ ডিচেম্বৰত ধ্যান চাঁদক দলটোৰ অধিনায়ক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল।

১২। ১৯৩৫ চনত ক্ৰিকেট কিংবদন্তী ডন ব্ৰেডমেনে তেখেতৰ প্ৰথম খন হকী খেল চাইছিল, য’ত ধ্যান চাঁদে খেলিছিল। ডন ব্ৰেডমেন ধ্যান চাঁদ প্ৰদৰ্শনত ইমানেই প্ৰভাৱিত হৈছিল যে তেখেতে ধ্যান চাঁদক প্ৰশংসা কৰিছিল আৰু কৈছিল, “আপুনি ক্ৰিকেটত ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাৰ দৰে গ’ল কৰে। “

১৩। ১৯৩৬ চনত বাৰ্লিন অলিম্পিকত ধ্যান চাঁদ পুনৰ সৰ্বাধিক গ’ল কৰা খেলুৱৈ হৈছিল আৰু ভাৰতে পুনৰ স্বৰ্ণ পদক লাভ কৰিছিল।

Indian Hockey Team
ভাৰতৰ বিখ্যাত হকী দলটো

১৪ কোৱা হয় যে এডল্ফ হিটলাৰও ধ্যান চাঁদৰ খেলৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল, যাৰ ফলত তেওঁ ধ্যান চাঁদক জাৰ্মান সেনাত ফিল্ড মাৰ্শ্বেলৰ পদ আগবঢ়াইছিল।

১৫। ধ্যান চাঁদক ১৯৪৭ চনৰ খেলৰ বাবে ভাৰতীয় দলৰ অধিনায়ক হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছিল। ধ্যান চাঁদে পঞ্চাশটা বছৰত ২২ খন খেলত ৬১ টা গ’ল কৰিছিল।

১৬। ১৯৪৮ চনত তেখেতে তেখেতৰ অন্তিমখন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেল খেলিছিল।

১৭। ধ্যান চাঁদ এখন খেলত বিপক্ষৰ বিৰুদ্ধে গ’ল কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাছিল। তাৰ পিছত তেখেতে গ’লৰ জোখত আপত্তি জনাই মেচ ৰেফাৰীৰ সৈতে কথা পাতিছিল আৰু তেখেতৰ দাবী সঁচা বুলি প্ৰমাণিত হৈছিল। এইটো পোৱা গৈছিল যে আন্তৰ্জাতিক নিয়ম অনুসৰি গ’লটোৰ আনুষ্ঠানিক প্ৰস্থ অনুসৰণ কৰা হোৱা নাছিল।

Dhyan Chand

১৮। ধ্যান চাঁদে ১৯২৬ চনৰ পৰা ১৯৪৮ চনলৈ তেখেতৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কেৰিয়াৰত প্ৰায় ৪০০ টা গ’ল কৰিছিল। ধ্যান চাঁদে ১৯৪৮ চনত প্ৰথম শ্ৰেণীৰ হকীৰ পৰা অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৫৬ চনত ৫১ বছৰ বয়সত ধ্যান চাঁদে সেনাৰ পৰা মেজৰ হিচাপে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।

১৯। ভাৰতীয় হকীলৈ তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদানৰ বাবে ধ্যান চাঁদক সম্বৰ্ধনা জনাই এটা ভাৰতীয় ডাক টিকট মুকলি কৰা হৈছিল।

India 0077 m
Image from Flickr

২০। ২০০২ চনৰ পৰা ভাৰতীয় ক্ৰীড়া আৰু যুৱ মন্ত্ৰালয়ে খেলুৱৈজনৰ জীৱনজোৰা কামক গৌৰৱান্বিত কৰাৰ বাবে “ধ্যান চাঁদ বঁটা” প্ৰদান কৰি আহিছে আৰু ধ্যান চাঁদৰ জন্মদিন প্ৰতি বছৰে ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

এনেধৰণৰ আকৰ্ষণীয় তথ্যৰ বাবে Join Us ধন্যবাদ

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: