জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

ভাৰতৰ শীৰ্ষ ১০০ টা আকৰ্ষণীয় আৰু অজ্ঞাত তথ্য Top 100 Interesting and Unknown Facts of India

আমাৰ দেশখন সঁচাকৈয়ে সংস্কৃতি, ইতিহাস, প্ৰতিভা, ব্যক্তিত্ব আৰু আশ্চৰ্যৰে সমৃদ্ধ। ভাৰতে একাধিক বিশ্ব অভিলেখ ভংগ কৰিছে, চলচ্চিত্ৰ ইতিহাস গঢ়িছে আৰু বিশ্বৰ অন্য ঠাইত বিচাৰি নোপোৱা কিছুমান শ্ৰেষ্ঠ খাদ্য প্ৰস্তুত কৰিছে। ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে সকলো দেশৰে কিছুমান নেতিবাচক দিশ থাকে। কিন্তু আজি আমি কেৱল ভাৰতৰ ব্যক্তিত্বৰ এটা অংশ হোৱা ইতিবাচক বা আকৰ্ষণীয় বৈশিষ্ট্যবোৰৰ বিষয়ে হে কথা পাতিম। মই ভাবো যে ইয়াত আমাৰ এলেকা আৰু জনসংখ্যা দুয়োটা ক্ষেত্ৰ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। পিছৰটো এতিয়াও দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি আছে।

. ভাৰতৰ জনসংখ্যা হৈছে ১.৩ বিলিয়ন বা ১,৩৫০,৪৩৮,০৯৮

ভাৰতৰ জনসংখ্যা
Photo by Shashank Hudkar on Unsplash

চীনৰ পিছতে ভাৰতত সকলোতকৈ বেছি মানুহ আছে। সঠিকভাৱে ক’বলৈ গ’লে, বিশ্ব জনসংখ্যাৰ ১/৬ ভাগ ভাৰতৰ জনসংখ্যা। তথাপিও, ভাৰতে বিশ্বৰ মাত্ৰ ২.৪% ভূমি অঞ্চল দখল কৰিছে।

. ভাৰতে ২০২৮ চনৰ ভিতৰত চীনৰ জনসংখ্যা অতিক্ৰম কৰিব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰা হৈছে

দৰাচলতে, জনসংখ্যাৰ আকাৰবৃদ্ধিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, ২০২৮ চনৰ ভিতৰত ভাৰতে আটাইতকৈ জনবহুল দেশ হিচাপে চীনক অতিক্ৰম কৰিব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰা হৈছে। মূল বিষয়টো হ’ল যে আমি চীনৰ দৰে ইমান ডাঙৰ নহয়। ভাৰত প্ৰায় তিনিগুণ সৰু। গতিকে এইটো এটা সম্ভাৱ্য সমস্যা হ’ব পাৰে, সম্ভৱতঃ এটা সঁচাকৈয়ে বেয়া সমস্যা।

৩. ভাৰত হৈছে ৭ম বৃহত্তম দেশ আৰু বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ

কাশ্মীৰক বাদ দি, ভাৰতৰ এলেকা ৩.১ নিযুত বৰ্গ কিলোমিটাৰ। ভাৰততে সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ আৰু বিশ্বৰ ষষ্ঠ বৃহত্তম অৰ্থনীতি আছে।

. ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ২০ টাতকৈও অধিক বিভিন্ন চৰকাৰী ভাষা কোৱা হয়

যদি আপুনি উপভাষাও অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, ভাৰতত ১,৫০০ ৰো অধিক বিভিন্ন ভাষা আছে। এতিয়া, ইংৰাজী আৰু হিন্দীৰ উপৰিও, ভাৰতত ২১ টা বিভিন্ন চৰকাৰী ভাষা আছে। ব্যক্তিগত ৰাজ্যিক বিধানসভাই যিকোনো আঞ্চলিক ভাষাক সেই ৰাজ্যৰ চৰকাৰী ভাষা হিচাপে গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

ভাৰতৰ সংবিধানে এতিয়া ২৩ টা ভাষাক স্বীকৃতি দিছে।  ইংৰাজী আৰু ২২ টা ভাৰতীয় ভাষা: অসমীয়া, বঙালী, বড়ো, ডোগৰী, গুজৰাটী, হিন্দী, কানাড়া, কাশ্মীৰী, কোঙ্কণী, মৈথিলী, মালায়ালম, মেইটেই, মাৰাঠী, নেপালী, ওড়িয়া, পাঞ্জাৱী, সংস্কৃত, সন্তালি, সিন্ধি, তামিল, তেলেগু আৰু উৰ্দু।

. “ভাৰত” নামটো সিন্ধুৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে

ভাৰত নামটো প্ৰকৃততে সিন্ধুৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে। পুৰণি পাৰ্চী ভাষাত সিন্ধু হৈছে হিন্দুশ, যি টো পুনৰ সংস্কৃতৰ সিন্ধু। সিন্ধু আছিল আৰ্যসকলৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত নাম। যি কি নহওক, প্ৰাৰম্ভিক সভ্যতাবোৰ প্ৰথমে সিন্ধুৰ চাৰিওফালৰ উপত্যকাত বসতি স্থাপন কৰিছিল। আৰু শেষত, গ্ৰীকসকলে ভাৰতীয়সকলক ইন্দোই বুলি উল্লেখ কৰিছিল, যাৰ অৰ্থ হৈছে “সিন্ধুৰ লোকসকল।” সেয়েহে, আমাৰ দেশে ভাৰত/ইণ্ডিয়া (India) নাম পাইছিল।

. গিনিজ বুক অফ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছৰ মতে, ভাৰতত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্বাধিক সংখ্যক অভিলেখৰ প্ৰয়োগ আছে

২০১১ চনত, ভাৰতে কেৱল আমেৰিকা আৰু ইংলেণ্ডৰ পিছত গিনিছ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছত তৃতীয় সৰ্বাধিক সংখ্যক অভিলেখ প্ৰয়োগ কৰিছিল। ২০০০ দশকৰ আৰম্ভণিতে, ভাৰতৰ পৰা প্ৰকৃত ৰেকৰ্ড ধাৰকৰ সংখ্যা পাঁচ বছৰৰ ভিতৰত ২৫০% তকৈও ওপৰলৈ বৃদ্ধি হৈছিল। ভাৰতে ধাৰণ কৰা কেইটামান গিনিছ ৰেকৰ্ড ইয়াত আছে।

Zee TVৰ ডান্স ইণ্ডিয়া ডান্সে মুম্বাইৰ চোমাইয়া মহাবিদ্যালয়ত ৪,৪২৮ জন লোকক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সৰ্ববৃহৎ বলীউড নৃত্যৰ সৈতে ৰেকৰ্ড বুকত স্থান অৰ্জন কৰে।

একে সময়তে একে ঠাইতে মহাত্মা গান্ধীৰ পোছাক পৰিধান কৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক লোকৰ অভিলেখ ভাৰতে নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। তেওঁলোক সকলো শিশু আছিল যিয়ে কলকাতাত এক শান্তিপূৰ্ণ প্ৰদৰ্শনৰ বাবে একত্ৰিত হৈছিল, সম্ভৱতঃ তেওঁলোকে বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছিল বুলি অজ্ঞাত আছিল।

২’০.৬” (৬১.৯৫ ইঞ্চি) উচ্চতাৰ, জ্যোতি আমগে, পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ চুটি মহিলা গৰাকীও ভাৰতীয়।

পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ৰুটি অৱশ্যে ভাৰততে নিৰ্মিত কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰ ওজন প্ৰায় ৬৪ কিলোগ্ৰাম আছিল!

যদি আপোনাৰ কৌতূহল কঠোৰ হৈ পৰিছে, আপুনি গিনিজ বুক অফ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাব পাৰে।

. ভাৰত হৈছে একমাত্ৰ দেশ য’ত গৰুৰ অধিকাৰৰ বিধেয়ক আছে

হিন্দু ধৰ্মত গৰু পবিত্ৰ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেয়েহে, ২০১৭ চনত গৰু সুৰক্ষা বিধেয়ক উত্থাপন কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত গৰু বিক্ৰী আৰু হত্যা প্ৰতিহত কৰা হৈছিল। তথ্যটো নিজেই আকৰ্ষণীয় আৰু নিশ্চিতভাৱে ভাৰতক পৃথক কৰে। অৱশ্যে এইবিধেয়কখনে ইয়াৰ উদ্দেশ্যৰ সন্দৰ্ভত যথেষ্ট বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰিছিল। কিন্তু ইয়াত সোমাব নালাগে।

. ভাৰতত বিশ্বত সৰ্বাধিক সংখ্যক নিৰামিষভোজী আছে

ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ ৩৮% নিৰামিষভোজী। এই পৰিসংখ্যাৰ এক বৃহৎ অংশ ভাৰতৰ বৌদ্ধ আৰু জৈন জনবহুলৰ, যাৰ অৰ্থ হৈছে যে ভাৰততো বিশ্বব্যাপী মাংস ব্যৱহাৰৰ হাৰ আটাইতকৈ কম। ভাৰতক একেবাৰে নিবিড়ভাৱে অনুসৰণ নকৰা দেশ হৈছে ইজৰাইল, যাৰ জনসংখ্যাৰ ১৩% নিৰামিষভোজী।

. ভাৰতত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ডাক নেটৱৰ্ক আছে

আপুনি হয়তো এইটো আগতে শুনিছিল। এইটো সঁচা যে ভাৰতত ১,৫৪,৮৬৬ টা ডাকঘৰ আছে, যাৰ প্ৰতিটোৱে ব্যক্তিগতভাৱে ৭,০০০ ৰো অধিক লোকক সেৱা আগবঢ়ায়। ডাক নেটৱৰ্কৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত বিশ্বত যথেষ্ট আগবাঢ়ি আছে। এই সকলো ডাকঘৰৰ প্ৰায় ৮৯% গ্ৰাম্য অঞ্চলত আছে।

১০. ভাৰতত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগ আছে

পৰিমাণৰ ক্ষেত্ৰত, ভাৰতত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগ আছে। আমাৰ দেশে প্ৰতি বছৰে ১,১০০ ৰো অধিক চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণ কৰে, যি আন যিকোনো চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগতকৈ অধিক। অৱশ্যে, ইয়াৰ বাবে বলীউড একমাত্ৰ দায়বদ্ধ নহয়। বলীউডে নিজেই বছৰত কেৱল ২০০ খন চলচ্চিত্ৰ মুক্তি দিয়ে, যি এতিয়াও যথেষ্ট।

১১. আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু চীনৰ পিছত, ভাৰতত তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ সক্ৰিয় সেনা আছে

ইয়াত যোগ দিবলৈ আন এটা আকৰ্ষণীয় কথা হ’ল যে বিয়েৰ গ্ৰিলছে কলেজৰ পৰা স্নাতক হোৱাৰ পিছত স্পষ্টভাৱে ভাৰতীয় সেনাত যোগদান কৰিব বিচাৰিছিল। মই ভাবো তেওঁৰ উদ্দেশ্য আছিল কিবা দুঃসাহসিক বস্তুৰ প্ৰতি।

১২. কুম্ভ মেলাৰ সমাৱেশ ইমান ডাঙৰ যে মহাকাশৰ পৰা দৃশ্যমান হয়

Kumbh Mela
Kumbh Mela

এলাহাবাদৰ পৰা ১৫ কিলোমিটাৰ দূৰত থকা গঙ্গা নদীৰ এটা পৱিত্ৰ স্থানত ৭৫ নিযুতৰো অধিক লোক এমাহৰো অধিক সময় স্নান কৰা অনুষ্ঠানৰ বাবে একত্ৰিত হয়। কুম্ভ মেলা প্ৰতি ১২ বছৰত অনুষ্ঠিত হয় বুলি ধাৰণা কৰা হয়। ২০১১ চনত, এই ধৰ্মীয় সমাৱেশ ইমানেই বিশাল আছিল যে ই প্ৰকৃততে এটা উপগ্ৰহৰ জৰিয়তে মহাকাশৰ পৰা দৃশ্যমান হৈছিল।

১৩. মাওচিনৰামে গড়ে সৰ্বাধিক বৰষুণ হোৱা ৰেকৰ্ড লাভ কৰে

মেঘালয়ৰ খাচী পাহাৰত অৱস্থিত, আৰু আটাইতকৈ ভিজা গাওঁ হিচাপে জনাজাত, মাওচিনৰামে বংগোপসাগৰৰ ওচৰত থকাৰ বাবে প্ৰায় ১১,৮৭৩ মিলিমিটাৰ বৰষুণ পায়। প্ৰত্যেক শীতকালত, মাওচিনৰামৰ অধিবাসীসকলে আগন্তুক ছয় মাহদীঘলীয়া বাৰিষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই সময় অতিবাহিত কৰে।

১৪. ১২৫,২২৬,৪৪৯ জন ইংৰাজী ভাষীৰ সৈতে ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ ইংৰাজী ভাষী দেশ

হয়, ভাৰতত ১২৫ নিযুতৰো অধিক লোকে ইংৰাজী কয়, আৰু এইয়া আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পিছত দ্বিতীয়। এই পৰিসংখ্যাটো পৰৱৰ্তী দশকত চাৰিগুণ হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। গতিকে যদি এই অৰ্থত আমাৰ দেশৰ প্ৰতি কোনোবাই কেতিয়াবা অজ্ঞ হয়, অনুগ্ৰহ কৰি তেওঁলোকক এই পৰিসংখ্যাৰে সংশোধন কৰক।

১৫. ভাৰতত ৩০০০,০০০ সক্ৰিয় মছজিদ আছে যি যিকোনো ইছলামিক ৰাষ্ট্ৰতকৈ অধিক

ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ ১৪.২% মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ। সেয়েহে, ভাৰতত বিশ্বৰ সৰ্বাধিক সংখ্যক মছজিদ আছে। আপুনি শুনিব পোৱা কেইটামান বিখ্যাত মছজিদ হৈছে, জামা মছজিদ (নতুন দিল্লী), মক্কা মছজিদ (হায়দৰাবাদ), তাজ-উল-মছজিদ (ভূপাল)।

১৬. ভাৰত দশমিক সংখ্যা প্ৰণালী আৰু শূন্য সংখ্যাৰ উদ্ভাৱক

জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী আৰু গণিতজ্ঞ আৰ্যভট্টই এটা সংখ্যা প্ৰণালী প্ৰস্তুত কৰিছিল য’ত পৰম শূন্য অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। যদিও তেওঁ নিজে শূন্য সংখ্যাটো উদ্ভাৱন কৰা নাছিল, আৰ্যভট্টৰ স্থান-মূল্য প্ৰণালীত বাতিল গুণাংকৰ সৈতে দহজনৰ শক্তিৰ বাবে স্থান ধাৰক হিচাপে শূন্যৰ জ্ঞান অন্তৰ্নিহিত আছিল।

১৭. ভাৰতত নিৰ্মিত প্ৰথম ৰকেটো চাইকেলৰ দ্বাৰা পৰিবহন কৰা হৈছিল

১৯৬৩ চনত, ISROৱে বৰ্তমানৰ ত্ৰিবান্দ্ৰমৰ উপকণ্ঠত থকা থুম্বাৰ এটা গীৰ্জাৰ পৰা ইয়াৰ প্ৰথম ৰকেট উৎক্ষেপণ কৰিছিল। এই ৰকেটটো চাইকেলত পৰিবহন কৰিব পৰাকৈ সৰু আছিল। লঞ্চিং পেডটো পিছত বিক্ৰম চাৰাভাই স্পেচ চেণ্টাৰ (VSSC) নামেৰে জনাজাত হৈছিল।

১৮. ভাৰতত চেম্পু উদ্ভাৱন কৰা হৈছিল

বাণিজ্যিক তৰলবিধ নহয়, কিন্তু বনৌষধি ব্যৱহাৰ কৰি। চেম্পু শব্দটো সংস্কৃত শব্দ চম্পুৰ পৰা আহিছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে ‘মালিচ কৰা’

১৯. চুইজাৰলেণ্ডে ২৬ মে’ত আব্দুল কালামক সন্মান জনাই বিজ্ঞান দিৱস উদযাপন কৰে

প্ৰকৃততে, গোটেই দিনটো পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু এৰোস্পেচ অভিযান্ত্ৰিক অধ্যয়ন কৰা এ পি জে আব্দুল কালামৰ সন্মানত ৰখা হৈছে। বেলিষ্টিক মিছাইলৰ বিকাশৰ বাবে তেওঁক “মিছাইল মেন” বুলিও কোৱা হৈছিল।

আমোদজনক ভাৱে, তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতি হৈ থাকোতে, তেওঁ ইয়াহুত (Yahoo) এটা প্ৰশ্ন পোষ্ট কৰি জনসাধাৰণক সুধিছিল যে সন্ত্ৰাসবাদৰ প্ৰতি সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সঁহাৰি কি হ’ব পাৰে। ৩১,০০০ ৰো অধিক লোকে উত্তৰ দাখিল কৰিছিল, কঠিন।

২০. ষষ্ঠ শতিকাৰ পূৰ্বে ভাৰতত দবা খেল আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল

Chess

“দবা”ৰ মূল শব্দটো হৈছে সংস্কৃতৰ চতুৰঙ্গ, যাৰ অৰ্থ হৈছে “এটা সেনাৰ চাৰিজন সদস্য।” এয়া সম্ভৱতঃ দবা খেলৰ ৰজা, মন্ত্ৰী, হাতী, ঘোঁৰা, নাও আৰু সৈনিকৰ সন্দৰ্ভত।

ভাৰত (India)ৰ অন্য ৮০টা অজ্ঞাত তথ্য

২১. ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গাখীৰ উৎপাদক, বিশ্বব্যাপী উৎপাদনৰ ১৬% ৰো অধিক

২২. ভাৰতৰ পথ নেটৱৰ্ক হৈছে ৪,৮৬৫,০০০ মাইল আৰু পথ নিৰ্মাণৰ সৈতে দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ

২৩. হিমাচল প্ৰদেশৰ চাইলত হৈছে সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ২,১৪৪ মিটাৰ উচ্চতাত অৱস্থিত বিশ্বৰ সৰ্বোচ্চ ক্ৰিকেট খেলপথাৰ।

২৪. ১৯৮০ চনত, ভাৰতৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহটো পৰীক্ষাৰ বাবে গৰুগাড়ীত পৰিবহন কৰা হৈছিল

২৫. ভাৰতীয় ৰেলৱেই এক মিলিয়নতকৈও অধিক লোকক নিযুক্তি দিয়ে

Railway Station

২৬. ব্ৰিটিছে শোষণ কৰাৰ আগতে ভাৰত বিশ্বৰ অন্যতম ধনী দেশ আছিল

২৭. হিমালয়ত বিশ্বৰ ১০ টা সৰ্বোচ্চ শৃংগৰ ভিতৰত ৯ টা আছে

২৮. চন্দ্ৰত পানী ভাৰতে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল

২৯. বিশ্বৰ সৰ্বোচ্চ ৰেল দলং খন ভাৰতৰ জম্মু কাশ্মীৰত (চেনাব নদীৰ ওপৰত ১,১৭৮ ফুট) আছে

৩০. ইউএছবি (USB) এজন ভাৰতীয়-আমেৰিকান কম্পিউটাৰ স্থপতিবিদৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছিল

USB
USB

৩১. বান্দ্ৰা – ৱৰ্লি সাগৰ সংযোগত (মুম্বাই) পৃথিৱীৰ পৰিধিৰ সমান তীখাৰ তাঁৰ আছে

৩২. ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় কাবাডী দলে সকলো বিশ্বকাপ জিকিছে

৩৩. ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ডঃ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদে তেওঁৰ দৰমহাৰ মাত্ৰ ৫০% লৈছিল। তেওঁৰ কাৰ্যকালৰ শেষৰ ফালে মাত্ৰ ২৫% লৈছিল

৩৪. কেৰালাই ভাৰতৰ যিকোনো ৰাজ্যৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বেছি সুৰা সেৱন কৰে

৩৫. মাত্ৰ ৩% ভাৰতীয়ই তেওঁলোকৰ আয়কৰ পৰিশোধ কৰে

৩৬. ভাৰত গৰ্ভপাতৰ হাৰৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বৰ সৰ্বাধিক হাৰযুক্ত দেশবিলাকৰ ভিতৰত এখন।

৩৭. এক মিলিয়নতকৈও অধিক ভাৰতীয় কোটিপতি, তথাপিও বেছিভাগ ভাৰতীয়ই দৈনিক দুই ডলাৰতকৈ কম পৰিমাণত জীৱন নিৰ্বাহ কৰে। ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ আনুমানিক ৩৫% দৰিদ্ৰসীমাৰ তলত বাস কৰে।

৩৮. গংগা হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ দীঘল নদী, যাৰ দৈৰ্ঘ্য ২৫২৫ কিলোমিটাৰ

৩৯. কেলকুলাচ আৰু ত্ৰিকোণমিতি ভাৰতৰ পৰা আহিছিল

৪০. পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ পৰিয়ালটো ভাৰত আছে, য’ত ৩৯ গৰাকী পত্নী, ৯৪ টা সন্তান আৰু ৩৩ টা নাতি-নাতিনী আছে

৪১. ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তি ৰক্ষা অভিযানত ভাৰত হৈছে সৰ্ববৃহৎ সৈন্য বাহিনীৰ অৱদানকাৰী

৪২. ভাৰতত ৩০০ তকৈও অধিক ভাষাত ৪৭০০ ৰো অধিক দৈনিক বাতৰি কাকত প্ৰস্তুত কৰা হয়।

৪৩. এছিয়াৰ সৰ্ববৃহৎ পাইকাৰী মচলা বজাৰ আছে ভাৰতত – খাৰী বাওলি, নতুন দিল্লী।

৪৪. কেৰালাত অৱস্থিত কেৱল হাতীৰ বাবে ভাৰতত এটা স্পা আছে

৪৫. ৮,৫৮৬ মিটাৰ উচ্চতাৰ কাঞ্চনজংঘা হৈছে ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ পৰ্বত শৃংগ

Kanchanjangha
Kanchanjangha

৪৬. প্ৰতিদিনে ভাৰতীয় ৰেলত ভ্ৰমণ কৰা লোকৰ সংখ্যা অষ্ট্ৰেলিয়াৰ জনসংখ্যাৰ সমান

৪৭. ভাৰতৰ এটা ৰহস্যময় মাধ্যাকৰ্ষণ-বিৰোধী পাহাৰ আছে, লাডাখত, যাক মেগনেটিক হিল বুলি কোৱা হয়

৪৮. বেছিভাগ বুৰঞ্জীবিদে সন্মত হয় যে প্লাষ্টিক অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰথম লিপিবদ্ধ বিৱৰণ প্ৰাচীন ভাৰতীয় সংস্কৃত গ্ৰন্থত পোৱা যায়

৪৯. চোমালিয়াত জনপ্ৰিয় ভাৰতীয় মিঠাই চিংৰা নিষিদ্ধ

৫০. ২০১১ চনলৈকে লক্ষ্ণৌৰ চিটি মণ্টেছৰী স্কুল হৈছে শিক্ষাৰ্থীৰ সংখ্যাৰ হিচাপত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বিদ্যালয় – ৯,৪৩৭ জন শিক্ষাৰ্থী আৰু ২৫,০০ শিক্ষক।

৫১. মানৱ কেলকুলেটৰ, শকুন্তলা দেৱীক দুটা ১৩ অংকৰ সংখ্যাৰ গণনা প্ৰদৰ্শন কৰাৰ পিছত এই উপাধি দিয়া হৈছিল: ৭,৬৮৬,৩৬৯,৭৭৪,৮৭০ × ২,৪৬৫,০৯৯,৭৪৫,৭৭৯, যাদৃচ্ছিকভাৱে বাছনি কৰা হৈছিল। তেখেতে ২৮ ছেকেণ্ডৰ ভিতৰত সঠিক উত্তৰ দিছিল

৫২. যোগাসন ভাৰতৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল আৰু এতিয়াও ৫০০০ বছৰৰো অধিক সময় ধৰি অস্তিত্বত আছে

৫৩. বাজেটৰ সীমাবদ্ধতা স্বত্বেও, ভাৰতৰ মহাকাশ কাৰ্যসূচী হৈছে বিশ্বৰ শীৰ্ষ ৫ টা মহাকাশ কাৰ্যসূচীৰ ভিতৰত এটা

৫৪. অভিনেতা বেন কিংছলেৰ জন্মৰ নাম কৃষ্ণ পণ্ডিত ভাঞ্জি আৰু তেওঁ ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত

৫৫. ভাৰতীয় সংস্কৃতি হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ পুৰণি সংস্কৃতিবোৰৰ ভিতৰত এটা, প্ৰায় ৪৫০০ বছৰ আগৰ

৫৬. ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে বাংলাদেশৰ বাবেও ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত লিখিছিল

৫৭. ধ্যান চান্দক জাৰ্মান নাগৰিকত্ব প্ৰদান কৰা হৈছিল- ১৯৩৬ চনৰ বাৰ্লিন অলিম্পিকত জাৰ্মানীক ৮-১ গ’লত পৰাস্ত কৰাৰ পিছত হকীৰ যাদুকৰ মেজৰ ধ্যান চান্দক হিটলাৰে মাতি পঠিয়াইছিল

৫৮. কেৱল ভাৰতৰ বাবে, কে.এফ.চি.-য়ে “নিৰামিষ” মেনু প্ৰৱৰ্তন কৰিব লগা হৈছিল

৫৯. সাপ আৰু জখলা – খেল, ত্ৰয়োদশ শতিকাত ভাৰতত এজন কবি সন্ত জ্ঞানদেৱে উদ্ভাৱন কৰিছিল

৬০. ফ্ৰেডি মাৰ্কিউৰী ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত আছিল

৬১. অমৃতসৰৰ সোণালী মন্দিৰ লংগৰে দিনে ১০০,০০০ লোকক বিনামূলীয়াকৈ খুৱায়

Golden Temple view
Photo by Ajit Sandhu on Unsplash

৬২. বিশ্বৰ প্ৰথম গ্ৰেনাইট মন্দিৰ হৈছে তামিলনাডুৰ তাঞ্জাভুৰৰ ব্ৰিহাদেশ্বৰ মন্দিৰ। মন্দিৰৰ শিখৰটো গ্ৰেনাইটৰ এটা ৮০ টনটুকুৰাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে।

৬৩. ভাৰত এসময়ত বৌদ্ধ ধৰ্মৰ কেন্দ্ৰ আছিল আৰু সম্ৰাট অশোকে ইয়াক বিশ্বজুৰি, বিশেষকৈ দক্ষিণ পূব এছিয়াত বিয়পাত সহায় কৰিছিল

৬৪. মহাকাশচাৰী ৰাকেশ শৰ্মাই কৈছিল যে ভাৰতক মহাকাশৰ পৰা চাৰে জাহান চে আচ্চা দেখী

৬৫. নিউজিলেণ্ডৰ দ্বিতীয় স্থানত আহি, ভাৰতত বিশ্বত ভেড়াৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক (৭৫,০০০,০০০)

৬৬. সমগ্ৰ বিশ্বৰ ৯০ খন দেশে ভাৰতৰ পৰা ছফ্টৱেৰ ক্ৰয় কৰে

৬৭. গঙ্গাৰ নদীৰ ডলফিন ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় জলজ প্ৰাণী।

৬৮. হিমালয়ৰ নীলা ভেড়া কেৱল ভাৰতত হে পোৱা যায়

৬৯. তিৰুপতি চহৰৰ বিষ্ণু মন্দিৰলৈ $৬ নিযুততকৈও অধিক দান কৰা হয়। ইয়াক দশম শতিকাত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল

৭০. পেণ্টিয়াম চিপ এজন ভাৰতীয়ই আৱিষ্কাৰ কৰিছিল

৭১. ভাৰতীয় ইতিহাসৰ ১,০০,০০০ বছৰত ই কেতিয়াও আন কোনো দেশ আক্ৰমণ কৰা নাই

৭২. হেভেলছ সম্পূৰ্ণৰূপে এটা ভাৰতীয় ব্ৰেণ্ড আৰু ইয়াৰ প্ৰথম গৰাকীৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে

৭৩. ভাৰতত প্ৰায় ১৩০০ প্ৰজাতিৰ ধুনীয়া চৰাই আছে

৭৪. বিশ্বৰ প্ৰথম চিকিৎসালয় ৰেল – লাইফলাইন এক্সপ্ৰেছ এ.কে.এ. জীৱন ৰেখা এক্সপ্ৰেছ হৈছে বিশ্বৰ প্ৰথম খন চিকিৎসালয় ৰেল যিয়ে অস্ত্ৰোপচাৰৰ পৰা কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাৰ পৰা দূৰৱৰ্তী গাওঁলৈকে ইয়াৰ সেৱা গ্ৰহণ কৰে।

৭৫. খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৭০০ চনত টাক্ষিলাত বিশ্বৰ প্ৰথম খন বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপন কৰা হয়। সমগ্ৰ বিশ্বৰ ১০,৫০০ ৰো অধিক শিক্ষাৰ্থীয়ে ৬০ টাতকৈও অধিক বিষয় অধ্যয়ন কৰিছিল। চতুৰ্থ শতিকাত নিৰ্মিত নালন্দা বিশ্ববিদ্যালয় শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাচীন ভাৰতৰ অন্যতম মহান সাফল্য আছিল

৭৬. ভাৰতত প্ৰথমখন হীৰা খনন কৰা হৈছিল

৭৭. দিনবোৰত, ভাৰতৰ পাঁচ টকাৰ মুদ্ৰাটো বাংলাদেশলৈ চোৰাংকৈ অনা হৈছিল আৰু ৰেজৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল

৭৮. বেনাৰস, যাক এতিয়া বাৰাণসী বুলি জনা যায়, হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ পুৰণি নিৰন্তৰ বসতিপূৰ্ণ চহৰ। বুদ্ধও ইয়াক পৰিদৰ্শন কৰিছিল

Varanshi

৭৯. দ্য আৰ্ট অফ নেভিগেশ্বন এণ্ড নেভিগেটিংৰ জন্ম ৬০০০ বছৰৰ আগতে সিন্ধু নদীত হৈছিল। নেভিগেশ্বন শব্দটো সংস্কৃত শব্দ ‘নৱগাটিহ’ৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে। নৌ শব্দটো সংস্কৃত শব্দ ‘ন্যু’ৰ পৰাও আহৰণ কৰা হৈছে

৮০. গিৰ ফৰেষ্টৰ মাজত এজন অকলশৰীয়া ভোটাৰৰ বাবে এটা বিশেষ ভোটকেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা হৈছে

৮১. বনজাৰণ ভাৰতৰ প্ৰথম লোক এলবাম আছিল য’ত গুজৰাট আৰু ৰাজস্থানৰ লোকগীত আছিল

৮২. বীনা হৈছে এক সুন্দৰ বাদ্যযন্ত্ৰ যাক প্ৰথমে ভাৰতত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল

৮৩. লেডিবাৰ্ডছ আছিল প্ৰথম ভাৰত বেণ্ড য’ত কেৱল মহিলা আছিল

৮৪. তবলাও হৈছে এক বাদ্যযন্ত্ৰ যাক ভাৰতত প্ৰথমে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। গন্ধৰ্ব মহাবিদ্যালয় ভাৰতৰ প্ৰথম সংগীত বিদ্যালয় আছিল

৮৫. গণেশ চতুৰ্থী ভগৱান গণেশৰ শ্ৰদ্ধাত অনুষ্ঠিত হয় আৰু সমগ্ৰ ভাৰতত এক জনপ্ৰিয় উৎসৱ, মুম্বাত অধিক

Ganesh Chaturthi
Photo by Sonika Agarwal on Unsplash

৮৬. কৰৱা চৌথ হৈছে এক উৎসৱ যাক উত্তৰৰ হিন্দু মহিলাসকলে উদযাপন কৰে, য’ত তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ স্বামীৰ দীৰ্ঘজীৱনৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰে

৮৭. কৰ্ণাটক ইয়াৰ বিচি বেল বাথ আৰু পালমোনাৰীৰ বাবে বিখ্যাত

৮৮. হাৰিয়ানা ৰাজ্যই ভাৰতত ৬০% ৰো অধিক বাচমতী চাউল উৎপাদন কৰে

৮৯. তামিলনাডু ইয়াৰ পোংগলৰ বাবে বিখ্যাত

৯০. দম বিৰিয়ানী মূলতঃ এটা ধন সঞ্চয়কাৰী ব্যঞ্জন আছিল যাক আৱাধৰ নৱাবে দৰিদ্ৰ লোকসকলক খুৱাবলৈ প্ৰস্তুত কৰিছিল

৯১. উৎপাদিত ঔষধৰ পৰিমাণ অনুসৰি, ভাৰতীয় ফাৰ্মাচিউটিকেল উদ্যোগ হৈছে চীনৰ পিছত বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ উদ্যোগ

৯২. ফৰ্চুন ৫০০ কোম্পানীৰ ১০০ টাৰ ভাৰতত অনুৰ্ধ আৰু নিৰ্মাণ সুবিধা আছে

৯৩. আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ভাৰতীয় মূলৰ দুই নিযুত লোক বাস কৰে

৯৪. ভাৰতে বিশ্বৰ যিকোনো দেশতকৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাবিদ্যালয়লৈ অধিক শিক্ষাৰ্থী প্ৰেৰণ কৰে।  ২০০৪-২০০৫ চনত, ৮০,০০০ ৰো অধিক ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীয়ে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত প্ৰৱেশ কৰিছিল। চীনে একে সময়তে মাত্ৰ ৬৫,০০০ শিক্ষাৰ্থী প্ৰেৰণ কৰিছিল

৯৫. বোম্বাই ষ্টক এক্সচেঞ্জে কেৱল এনৱাইএছইৰ পিছতহে ৬,৬০০তকৈও অধিক কোম্পানীৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছে

৯৬. ডলফিনক ভাৰতত ‘অ-মানৱ ব্যক্তি’ হিচাপে গণ্য কৰা হয়

৯৭. চিলিকন ভেলী আৰু ৱাশ্বিংটন, ডি.চিৰ প্ৰায় ৪৯% উচ্চ-প্ৰযুক্তিৰ ষ্টাৰ্ট-আপ ভাৰতীয় বা ভাৰতীয়-আমেৰিকানৰ মালিকানাধীন।

৯৮. ১৯৮৫ চনৰ আগতে ভাৰতত কোনো প্লাষ্টিকৰ মোনা নাছিল

৯৯. ভাৰত হৈছে নিৰামিষ চীজৰ বিশ্বৰ এক নম্বৰ উৎপাদক

১০০. ভাৰতীয় ৰেলৰ আটাইতকৈ দীঘল ষ্টেচটোৰ নাম হৈছে ভেঙ্কটনাৰাসিংহাৰাজুভাৰিয়াপেটা

বি.দ্ৰ. সকলো তথ্যৰে ফটোসহ বিৱৰণ দিব নোৱাৰাৰ বাবে আমি দুঃখিত। পৰৱৰ্তী সময়ত আমি সকলো বিৱৰণ যোগান ধৰিম বুলি আপোনাৰ ওচৰত প্ৰতিজ্ঞাবদ্ধ। অনুগ্ৰহ কৰি আমাৰ লিখনিসমূহ পঢ়ি থাকিব। আমাৰ লগত যোগ হ’বলে আজিয়ে Register কৰক। ধন্যবাদ।

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: