জ্ঞানোদয়

New Logo
Azadi ka Amrit Mahotsav

পানীৰ ৰংহীন চৰিত্ৰৰ আঁৰৰ ৰহস্য Mystery behind the colorless character of water

গাখীৰ বগা, সুমথিৰাৰ ৰস কমলা। আপুনি খোৱা সকলোবোৰ বস্তুৰে নিজৰ নিজৰ ৰং আছে। তেন্তে আপুনি পানী ভৰ্তি গিলাচৰ মাজেৰে কিয় চাব পাৰে ? পানী ৰং নাই কিয় ? আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে?

পানীৰ ৰং কিয় নাই colorless

পানী ৰংহীন (colorless) কাৰণ

আপুনি ইতিমধ্যে জানে যে বগা পোহৰ বহুকেইটা ৰঙেৰে গঠিত ।  যিকোনো কঠিন বা তৰল পদাৰ্থ ক্ষুদ্ৰ কণাৰে গঠিত। যেতিয়া এই কণাবোৰৰ ওপৰত পোহৰ পৰে, ই পোহৰৰ পৰা কিছুমান ৰং শোষণ কৰে আৰু কিছুমান ৰং শোষিত নহয়। শোষিত নোহোৱা ৰঙবোৰ কণাবোৰৰ পৰা প্ৰতিফলিত হয় আৰু সেইটোৱেই আমাৰ চকুত উপনিত হয় ।

সেয়েহে বস্তুটো সেইটো ৰঙৰ যেন লাগে যিটো ৰং পিছলৈ প্ৰতিফলিত হৈ আমাৰ চকুত উপনিত হয় ।  উদাহৰণ স্বৰূপে যেতিয়া আমি সুমথিৰাৰ ৰসৰ ক্ষেত্ৰত কমলা ৰঙৰ বাহিৰে পোহৰৰ সকলো ৰং ইয়াৰ কণিকাবোৰৰ দ্বাৰা শোষিত হয় আৰু মাত্ৰ কমলা ৰঙটোহে দেখা পোৱা যায় কাৰণ মাত্ৰ কমলা ৰঙটোহে পিছফালে প্ৰতিফলিত হয় আৰু আমাৰ চকুত উপনিত হয় ।

পানী ৰংহীন আৰু স্বচ্ছ কাৰণ পানীৰ ক্ষুদ্ৰ কণিকাবোৰৰ দ্বাৰা সকলোবোৰ ৰঙ পিছলৈ প্ৰতিফলিত হয় আৰু সকলো ৰং লগ লাগি ৰংহীন হৈ পৰে ।

আৰু

পানীৰ অণুবোৰ অক্সিজেন আৰু হাইড্ৰ’জেনৰ দ্বাৰা গঠিত, যি বৃহৎ পৰিমাণৰ শক্তি শোষণ কৰিব নোৱাৰে। সেয়েহে, যেতিয়াই দৃশ্যমান পোহৰ পানীৰ মাজেৰে পাৰ হয়, ই যথেষ্ট শক্তি শোষণ কৰিব নোৱাৰে। পানীৰ দুটা কোৱাণ্টাম অৱস্থাৰ মাজৰ পাৰ্থক্য অতি কম, যাৰ ফলত পৰিপূৰক ৰং সৃষ্টি হয় । যেতিয়া পানীৰ পৰিমাণ কম হয়, ই ৰঙহীন দেখায় আৰু পৰিষ্কাৰ পানী অলপ নীলা দেখা যায়।

কিন্তু যেতিয়া পানীৰ স্তৰৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হয়, তেতিয়া ই গাঢ় নীলা দেখা যায়। পানী নীলা হোৱাৰ প্ৰাথমিক কাৰণ হৈছে ইয়াৰ শোষণ গুণাগুণ। অৱশ্যে, যেতিয়া পানী লেতেৰা হয়, ইয়াৰ ৰং সলনি হয় ।

আনহাতে, পৰীক্ষাগাৰৰ জোখবোৰে দেখুৱাই যে পানীৰ ৰং আছে: শেঁতা নীলা Color of water – Wikipedia । পানীৰ গুণাগুণৰ বিশেষজ্ঞ ডঃ মাৰ্টিন চেপলিনৰ মতে ইয়াৰ ৰঙৰ এক নিদিষ্ট কাৰণ আছে। পানীৰ অণুৰ দুটা হাইড্ৰ’জেন পৰমাণু দুটা স্প্ৰিং সদৃশ ভৰিৰ মূৰত বহে আৰু অক্সিজেন পৰমাণুটো মাজভাগত সংযুক্ত হয়। ইয়াৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা ভি-আকৃতিৰ মিশ্ৰণটোৱে বিভিন্ন ধৰণে কম্পন কৰিব পাৰে।

পোহৰৰ বিভিন্ন তৰংগদৈৰ্ঘ্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিন্তু ই দীঘল, ৰেডাৰ তৰংগদৈৰ্ঘ্য শোষণ কৰাত বিশেষভাৱে কাৰ্যকৰী যদিও চুটি, নীলা তৰংগদৈৰ্ঘ্য শোষণত কিছুপৰিমাণে অসমৰ্থ। যাৰ ফলাফল হৈছে শেঁতা নীলা ৰং। পানীয়ে চুটি তৰংগদৈৰ্ঘ্য অধিক কাৰ্যকৰীভাৱে বিয়পিব দিয়ে, যাৰ ফলত সূৰ্যৰ পোহৰৰ অধিক নীলা উপাদান আমাৰ চকুলৈ আহে ।

অধিক জানিবৰ বাবে আমাৰ লগত যোগ দিয়ক

Leave a Comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: